Z serca Polski nr 12/17

Smaki Mazowsza

2017.12.13 12:15 , aktualizacja: 2017.12.13 14:38

Autor: opracowała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

zupa w wazie na stole z białym obrusem Zupa grzybowa, źródło:...

Magia Świąt

Jak święta Bożego Narodzenia, to muszą być pierniczki! Ciasteczka przygotowały już m.in. wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc:

– Drodzy Państwo, życzymy Wam pięknych, pachnących i wyjątkowych świątecznych chwil. Niech to będzie dla nas wszystkich czas przepełniony miłością i serdecznością, a na stołach niech królują tradycyjne, mazowieckie specjały.

 

Karp na każdym stole!

Czy karpie zawsze były u nas popularne? Do Polski sprowadzili je w średniowieczu cystersi. Przez wieki były prawdziwym rarytasem, którym zajadali się zamożni. Zmienił to minister przemysłu Hilary Minc, który w 1948 r. rozpowszechnił hasło „karp na każdym wigilijnym polskim stole” oraz zainicjował tworzenie Państwowych Gospodarstw Rybackich. Ze względu na łatwą hodowlę, karp szybko przyjął się na naszym rynku. Produkujemy go około 15 tys. ton rocznie.

Źródło: Justyna Górska-Streicher, „Od obrzędu do widowiska ludowego. Zwyczaje regionu radomskiego”, Muzeum Wsi Radomskiej, Radom 2015, s. 160.

 

Zupa grzybowa na kwasie z kapusty

To jedna z 12 obowiązkowych potraw wigilijnych na Kurpiach Zielonych. Jest znana w całej Polsce, ale ta wyjątkowa, z kwasem z kiszonej kapusty, jest charakterystyczna tylko dla Kurpi. Upodobanie do kwaśnych potraw (obok żuru, kapusta kiszona zajmowała czołowe miejsce) zaspokajało w ubogiej diecie zapotrzebowanie organizmu na witaminy, prozdrowotne bakterie, mikroelementy i sole mineralne.

 

Przepis

Składniki: 1 l kwasu z kapusty, 5 l wody, 25 dag suszonych grzybów (najlepiej prawdziwków), garść kapusty kiszonej, 1 cebula, kilka listków laurowych, kilka kulek ziela angielskiego, sól i pieprz do smaku, 0,5 l śmietany, 1 łyżka mąki.

 

Sposób wykonania: Przez noc moczymy grzyby w wodzie. Następnego dnia płuczemy je 4–5 razy, żeby pozbyć się piasku. Kroimy na paseczki i gotujemy w kwasie z kapusty wymieszanym z wodą. Dodajemy kapustę kiszoną, listek laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz i podpieczoną na ogniu cebulę. Zupa gotuje się dosyć szybko, około 45–60 minut. Próbujemy, czy nie jest za kwaśna, jeśli tak, dolewamy więcej wody. Jeśli jest za mało kwaśna, dodajemy kwas. Na końcu zabielamy kwaśną śmietaną, rozczynioną z gorącą zupą i jedną łyżką mąki. Jeśli chcemy zachować bardziej postny charakter zupy (czyli bez dodatku tłuszczu zwierzęcego), nie dodajemy śmietany.

Źródło: mazowieckiszlaktradycji.com.

 

Dekada Lauru Marszałka

Sójka wrzoska, miód faceliowy czy trzepowski ser podpuszczkowy w ziołowej posypce – to tylko niektóre z nagrodzonych produktów, które wyróżniliśmy w Konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagrody dla mazowieckich producentów żywności wręczamy już od 10 lat. To dobra okazja do promocji organizacji, które zajmują się jej wytwarzaniem (kół gospodyń wiejskich, osób fizycznych, firm, stowarzyszeń, gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych), jak i rozmaitych wyrobów piekarniczych, cukierniczych, wędlin, serów, przetworów owocowych i warzywnych, miodów oraz napojów. W ciągu dekady na listę najlepszych trafiły m.in. kiełbasa ze strychu z wołowiną, pagórki mazowieckie, słoneczny olej zielonych mostów Narwi, mozzarella w zalewie czy „Derte łolsynowe”.

Liczba wyświetleń: 173

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.