Z serca Polski nr 12/17
Książki z mazowieckiej półki
Orkiestra ze Skrzyńska
Była szczególną formacją – powstała jako… wotum, które Matce Bożej złożyła w 1890 r. właścicielka majątku Zbożenna pod Przysuchą – Wiktoria z Szydłowskich Malletska. Ofiarowała wtedy kapelę złożoną z pięciu chłopców. Ze swoich dóbr wydzieliła też około 80 hektarów gruntu, który podzielono między muzykantów, kapelmistrza, a z czasem także uczniów. Poleciła wybudowanie pięciu domów z kamienia, zakupiła trzy klarnety, dwoje skrzypiec, dwie waltornie, cztery trąbki, fagot i basetlę. Instrumentarium orkiestry pochodziło z najbardziej znanych firm warszawskich, wiedeńskich, niemieckich i włoskich. Kapela działała w Sanktuarium Maryjnym w Skrzyńsku k. Przysuchy. Co ciekawe, obowiązkiem orkiestry było codzienne półgodzinne granie (rano i wieczorem) z wieży kościoła pieśni maryjnych. W soboty grano litanię loretańską. Zespół zapewniał też oprawę muzyczną mszy i nieszporów. Sława skrzyńskiej orkiestry kościelnej rozchodziła się bardzo szybko. Muzykanci brali udział w rozmaitych koncertach publicznych i konkursach. Popisowymi numerami były uwertury do oper, wiązanka pieśni legionowych, narodowych czy ludowych. Książkę można nabyć, dzwoniąc pod nr 48 675 22 48 lub bezpośrednio w kasie Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Wartość życia
Święta Bożego Narodzenia to dobry czas, by pomyśleć, jak ważne jest dla nas życie.
O chrześcijańskim punkcie widzenia na tę kwestię przeczytamy w publikacji, która ukazała się dzięki współpracy Instytutu Jana Pawła II KUL oraz Instytutu Papieża Jana Pawła II – „Wartość życia. Współczesność przez pryzmat encykliki św. Jana Pawła II »Evangelium Vitae«”. Co obecnie rozumie się poprzez wartość życia? Moralnym obowiązkiem chrześcijanina staje się poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie. Stosunek do życia świadczy o naszym człowieczeństwie i kulturze. Autorzy publikacji podkreślają, że encyklika „Evangelium vitae” Jana Pawła II z jej diagnozą i wskazaniami jest wciąż aktualna. Nadal bowiem stanowi źródło inspiracji dla zmierzenia się z dylematami współczesności. Jak się okazuje, mimo trudności promowanie „kultury życia” (stawianą w opozycji do pojęcia „kultura śmierci”) nie jest syzyfową pracą. Publikację można zakupić za pośrednictwem strony internetowej instytutu (www.ipjp2.pl).
Liczba wyświetleń: 97
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.