Z serca Polski nr 12/17
Nowe wyzwanie
2017.12.13 13:25 , aktualizacja: 2018.01.04 08:43
Autor: Katarzyna Zakrzewska/Lotnisko Warszawa-Modlin, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka
Lotnisko w Modlinie to jeden z najważniejszych portów lotniczych na Mazowszu. Z jego usług codziennie korzystają tysiące podróżnych, którzy dzięki dogodnym połączeniom w wielu kierunkach, w ciągu zaledwie maksymalnie 2–3 godzin mogą znaleźć się w różnych miejscach Europy.
Dzięki płynącym z Unii Europejskiej i pochodzącym z krajowych funduszy środków, porty lotnicze w Polsce stały się bezpiecznymi, nowoczesnymi i ciekawymi architektonicznie obiektami, z których każdego roku korzysta coraz więcej pasażerów. Lotniska muszą jednak cały czas inwestować w rozwój, z uwagi na zmiany technologiczne, a także w związku z coraz większym ruchem lotniczym w Polsce. Dlatego lotnisko w Modlinie planuje inwestycje, które byłyby odpowiedzią na prognozowany wzrost ruchu z tego portu. Wszystko po to, aby stał się on skutecznym wsparciem dla warszawskiego Lotniska Chopina, notującego z każdym rokiem wzrost odprawianych podróżnych. Dlatego modlińskie lotnisko, planuje m.in. rozbudować terminal, co byłoby odpowiedzią na prognozowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) wzrost ruchu lotniczego. W raporcie ULC na ten temat Port Lotniczy Warszawa/Modlin plasuje się na jednym z czołowych miejsc.
W momencie inauguracji działalności lotnisko było nastawione na tanie linie i przewoźników czarterowych. Dziś samoloty z Modlina latają w ponad 50 kierunkach, a liczba odprawianych pasażerów stale rośnie. W 2014 r. było ich 1 704 971, rok później już – 2 591 743, w 2016 r. – 2 860 748, a w 9 miesiącach 2017 r. już 2 225 478 pasażerów. Do dziś odprawiono w sumie ponad 10 milionów osób.
Interesująco zapowiadają się cztery nowe połączenia, uruchomione z końcem października. Każdy z kierunków to uczta turystyczna – jedyna w swoim rodzaju Wenecja z mnóstwem atrakcji, skąpana w słońcu Sewilla, czyli bajeczne miasto z tysiącami wąskich i krętych uliczek; Baden-Baden – najchętniej odwiedzane uzdrowisko w całych Niemczech, znane z gorących źródeł solankowych (68°C), zaś Ejlat to najpopularniejsze miasto Izraela z dostępem do tropikalnego morza, gdzie spotkać można olśniewające rafy koralowe.
Pod koniec listopada do puli doszły kolejne dwa nowe kierunki: od marca przyszłego roku pasażerowie modlińskiego lotniska polecą do Pescary i Rimini. Połączenia na obu trasach będą wykonywane dwa razy tygodniowo.
W sezonie wakacyjnym najczęściej wybieranymi kierunkami turystycznymi były: Ateny, Rzym, Paryż, Mediolan, Barcelona, Madryt, Bolonia, Alicante oraz tegoroczna nowość – Cagliari. Co roku siatka połączeń zwiększa się o nowe porty. W 2016 było ich 44, a rok wcześniej – 36.
Leszek Chorzewski
p.o. Prezesa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin
Jesteśmy gotowi do obsłużenia rocznie nawet o 25 proc. więcej pasażerów. Lotnisko może działać niemal przez całą dobę, gdyż nie obowiązują tu zakazy związane z ciszą nocną, a ponieważ nie osiągnęło jeszcze pełnej przepustowości – planujemy wiele inwestycji, by odpowiedzieć na oczekiwania rynku. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat do portu będzie doprowadzona linia kolejowa – to poprawi dostępność lotniska i będzie dużym ułatwieniem dla podróżnych. W planach jest też rozbudowa terminalu i hotel, który miałby stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.
Liczba wyświetleń: 141
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.