Z serca Polski nr 12/17

O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu

2017.12.13 14:30 , aktualizacja: 2017.12.14 09:26

Autor: Paweł Burlewicz, Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Przód pociągu Flirt na torach na Grochowie Ze stolicy do Pilawy...

Analitycy Fitcha doceniają stan finansów Mazowsza, do Pilawy pojedzie nowy pociąg, a Europejska Agencja Środowiska ostrzega Polaków przed naszym powietrzem – tym żyło Mazowsze.

 

Wydarzenie miesiąca

Europa przestrzega: powietrze truje Polaków

Uruchomienie przez Europejską Agencję Środowiska internetowej mapy jakości powietrza na Starym Kontynencie (airindex.eea.europa.eu) jeszcze raz uświadomiło Polakom, jak zła jest sytuacja w naszym kraju. Centralne i południowe regiony świecą się na niej alarmującym czerwonym światłem. Nigdzie indziej nie występuje tak duże zatrucie na tej wielkości obszarze. – Zanieczyszczenie powietrza to niewidoczny zabójca. Informowanie obywateli daje im środki, by domagali się od polityków dalszych działań na rzecz polepszania jakości powietrza – podkreślił dyrektor EEA Hans Bruyninckx. Uruchomienie indeksu zbiegło się z przyjęciem w województwie mazowieckim uchwały antysmogowej. Departament Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych UMWM przygotował mapy, pokazujące, jak wiele może dać zastosowanie przepisów uchwały (wraz z innymi działaniami proekologicznymi) w ciągu kilku najbliższych lat.

 

Poziom zatrucia benzo(a)pirenem w 2015 r.

Taki efekt osiągniemy w 2028 r. dzięki wdrożeniu uchwały antysmogowej

 

------------------------

CYTAT MIESIĄCA

Po sierpniowych nawałnicach zarząd Mazowsza w ramach solidarności wsparł m.in. gminę Sośno w województwie kujawsko-pomorskim (pomoc w wysokości 330 tys. zł).

– Przekazaną darowizną wpisali się Państwo do grona tych samorządów, dla których szlachetność, ofiarność i solidarność to nie tylko słowa, ale niepodważalne dziedzictwo oraz fundament wspaniałej społeczności. Przyjmuję to jako najcenniejszy dar dla mieszkańców naszego regionu – napisał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki w liście skierowanym do Mazowszan.

 

------------------------

Fitch Ratings docenił Mazowsze

Długoterminowy rating województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej podniesiono z BBB+ do A-. Pozostałe utrzymano – zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A-, zaś długoterminowy rating krajowy na AA+. Analitycy Fitcha docenili spadek zadłużenia naszej wspólnoty regionalnej: „W latach 2017–2020 oczekujemy, że województwo będzie generować nadwyżki budżetowe, które pozwolą mu na dalszą redukcję długu”.

 

------------------------

Jest kompromis, jest pociąg

Osoby podróżujące koleją na trasie Warszawa–Lublin cierpią niedogodności wynikające z modernizacji linii. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zdołała wypracować rozwiązanie, które ulży pasażerom. Wspólnie z przedstawicielami spółki „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. oraz PKP Polskie Linie Kolejowe udało się wypracować kompromis, zapewniając podróżującym od 10 grudnia br. dodatkowy pociąg na trasie Warszawa–Pilawa–Warszawa.

 

------------------------

Na święta dla rodziny

Pracownicy urzędu marszałkowskiego włączyli się we wspaniałą, ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”. To świetny sposób, by święta Bożego Narodzenia były udane również dla tych, których nie oszczędził los – ubogich dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Wybraliśmy cztery mazowieckie rodziny, by zaopatrzyć je w żywność, środki czystości, ubrania, sprzęt gospodarstwa domowego i rehabilitacyjny oraz pomoce szkolne. To wielka radość móc dzielić się magią świąt.

 

------------------------

LICZBA MIESIĄCA

404,5 tys. zł przeznaczył Zarząd Województwa Mazowieckiego na dofinansowanie w ostatnim kwartale br. zadań publicznych w trybie pozakonkursowym (tzw. „małe granty” do 10 tys. zł). Środki skierowano głównie na działania edukacyjne i profilaktyczne w walce z alkoholizmem i innymi uzależnieniami. Oferty zebrało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

 

------------------------

„Niepodlegli” – nowa sztuka dla Polski

Pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu „Niepodlegli” – na nową polską sztukę teatralną, którego pomysłodawcą jest Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, rozpoczęła się w Narodowe Święto Niepodległości. Data jest nieprzypadkowa. To właśnie dzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miał zainspirować autorów do napisania sztuki związanej z unikalnymi doświadczeniami Polaków w latach 1918–2018. W setną rocznicę zwycięska sztuka trafi na deski Teatru Polskiego.

 

Fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z Teatru Polskiego (fot. Krzysztof Bieliński)

 

------------------------

KALEJDOSKOP

110 hektarów ma teren w Płocku na osiedlu Trzepowo, który za 27 mln zł unijnych dotacji zostanie przygotowany dla inwestorów. W tej specjalnej strefie powstanie nowy układ dróg (aż 5,6 km), zapewnione będzie kompleksowe wyposażenie w media – sieci sanitarne, wodociągowe, gazowe i elektroenergetyczne.

 

28 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z 21 gmin wzbogaci się m.in. o specjalistyczny sprzęt ratowniczy. W budżecie województwa zabezpieczono na ten cel dodatkowe 300 tys. zł. W sumie w tym roku do OSP trafiło już 4,3 mln zł, za co kupiono m.in. 40 nowych samochodów strażackich.

 

400 kilowoltów ma linia energetyczna Kozienice–Siedlce Ujrzanów, która została uruchomiona, poprawiając bezpieczeństwo zaopatrzenia w prąd wschodniego Mazowsza. Niedługo zakończy się podobna inwestycja Ostrołęka–Olsztyn Mątki, która polepszy sytuację na północnym Mazowszu.

 

Liczba wyświetleń: 207

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.