Z serca Polski nr 12/17

Ich pomysły zmieniają Mazowsze

2017.12.13 14:10 , aktualizacja: 2017.12.19 12:22

Autor: Opracowała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Plakat konkursu Pobierz: Plakat konkursu Plakat konkursu
  • laureatka z czekiem Pobierz: laureatka z czekiem dr Iga Wasiak zdobyła...
  • laureatka z czekiem i kwiatami Pobierz: laureatka z czekiem i kwiatami dr Magdalena...
  • laureat z czekiem Pobierz: laureat z czekiem dr Rafał Pietruszka zajął...
  • Przedstawiciele firmy z czekiem kwiatami i statuetką Pobierz: Przedstawiciele firmy z czekiem kwiatami i statuetką Przedstawiciele firmy...
  • Przedstawicielki firmy z czekiem i statuetką Pobierz: Przedstawicielki firmy z czekiem i statuetką Drugą nagrodę otrzymała...

21 listopada poznaliśmy tegorocznych laureatów konkursu Innowator Mazowsza. W ich gronie znalazło się siedmiu naukowców i cztery firmy. Jury wybierało spośród 30 zgłoszeń.

 

Aby podkreślić, jak ważną rolę w rozwoju regionu odgrywają innowacje i jednocześnie docenić osoby, które na co dzień się nimi zajmują, Samorząd Województwa Mazowieckiego organizuje coroczny konkurs Innowator Mazowsza.

 

To forma promocji nowatorskich, powstających w regionie rozwiązań wykorzystywanych zarówno w biznesie, jak i nauce. Kandydaci zgłaszani w kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec – to ludzie do 39. roku życia, którzy w ciągu ostatnich 3 lat, na jednej z mazowieckich uczelni, przygotowywali lub obronili pracę doktorską i opisali w niej innowacyjne rozwiązania, które można zastosować w praktyce. W kategorii Młoda Innowacyjna Firma mogą startować przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działających na terenie Mazowsza nie dłużej niż 10 lat. Firmy te muszą wykazać się udokumentowanym, wprowadzonym w ciągu ostatnich 5 lat, innowacyjnym produktem, usługą lub technologią, wdrożoną w codziennej praktyce biznesowej.

 

Innowacyjny Młody Naukowiec

dr Iga Wasiak „Nanocząstki polisacharydowe jako nośniki leków – otrzymywanie, separacja, właściwości fizykochemiczne i biologiczne”. Wyniki prowadzonych badań pozwalają przypuszczać, że uzyskane nanocząstki znajdą potencjalne zastosowanie w systemach podawania leków, zwłaszcza w terapii i diagnostyce nowotworów.

 

dr Magdalena Mazurek-Budzyńska „Poli(estro-węglany) i poliuretany otrzymywane z surowców odnawialnych – pochodnych kwasu węglowego”. Podjęte w pracy badania pozwoliły stworzyć nowy materiał o bardzo dobrych właściwościach wytrzymałościowych, który może być stosowany np. jako opakowaniowy, podatny na biodegradację.

 

dr Rafał Adam Pietruszka „Otrzymywanie i charakteryzacja ogniw fotowoltaicznych zawierających cienkie warstwy oraz nanosłupki tlenku cynku”. Prowadzone badania pozwoliły przede wszystkim zoptymalizować metodę wytwarzania niskotemperaturowych warstw TCO i z powodzeniem zastosować je w konstrukcjach polimerowych ogniw fotowoltaicznych.

 

Kapituła konkursu wyróżniła cztery osoby: dr Małgorzatę Bobrowicz („Wpływ inhibitorów deacetylaz histonów na regulację cząsteczki CD20 w komórkach nowotworowych”), dr. Pawła Dębskiego („The optimisation of quantitation assays. Optymalizacja ilościowych oznaczeń diagnostycznych”), dr. Roberta Markiewicza („Znakowanie wodne sygnałów fonicznych w dziedzinie częstotliwości”) oraz dr Małgorzatę Moczkowską („Zmiany kruchości mięsa wołowego w zależności od stopnia degradacji białek”).

 

Młoda Innowacyjna Firma

Kapitułę konkursu zachwycił produkt spółki SatAgro – aplikacja umożliwiająca wykorzystanie zdjęć satelitarnych w monitoringu upraw rolnych i rolnictwie precyzyjnym.

Korzystając z aplikacji, można na bieżąco monitorować rozwój upraw, obserwować skutki pogody i zabiegów agronomicznych. Mapy, dostosowane do indywidualnych wymagań, umożliwią precyzyjne sianie, nawożenie i stosowanie oprysków, a automatyczne alarmy uprzedzą o nagłych zmianach kondycji roślin i pogody.

 

II nagrodę zdobyła spółka PelviFly za zdalną usługę rehabilitacji mięśni dna miednicy.

Umożliwia ona bezpieczny i skuteczny trening tej partii ciała. Przeznaczona jest dla kobiet, które chcą przygotować się do ciąży lub poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu.

 

Na podium znalazła się także firma VERS Produkcja Sp. z o.o. za system rekuperacyjny dla autobusów miejskich oparty na technologii superkondensatorów.

Największym atutem systemu VERS jest zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych poprzez mniejsze (o około 5 proc.) zużycie paliwa. System zapewnia też pewny start pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

Zdobywcą wyróżnienia w tej kategorii jest firma uAvionics Technologies Sp. z o.o. za bezzałogowy system latający do inspekcji przemysłowych.

 

Liczba wyświetleń: 264

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.