Z serca Polski nr 2/17

Unia spełnia marzenia

2017.02.14 15:35 , aktualizacja: 2017.02.16 09:28

Autor: Rozmawiała Agnieszka Czachorowska-Jakoniuk (MJWPU), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • starosta powiatu Fot. arch. Starostwo...
  • Uczestnicy marszu Gwiaździstego pieką kielbaski przy ognisku Fot. arch. Starostwo...
  • Widok na rondo przy ul. Płockiej Fot. arch. Starostwo...

W poprzedniej agendzie unijnej powiat płoński był jednym z liderów w pozyskiwaniu pieniędzy. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom wiele się tutaj zmieniło. O ciekawych miejscach, atrakcjach powiatu oraz pomysłach na przyszłość opowiada starosta Andrzej Stolpa.

 

Jak opisałby Pan teren, którym zarządza?

Powiat płoński jest bardzo dobrze skomunikowany. Leży przy głównych drogach krajowych. Dzięki temu,
że dofinansowujemy infrastrukturę, jesteśmy atrakcyjni dla inwestorów (możemy być zapleczem logistycznym dla firm działających w stolicy), ale też ułatwiamy dojazd naszym mieszkańcom do pracy i szkoły. Jako powiat rolniczo-przemysłowy chcemy, aby powstawały tu zakłady przetwórcze dla produkcji żywności. Mamy bardzo dobre szkoły, które są doceniane w rankingu „Perspektyw”. Powiat płoński jest świetnym miejscem do pracy, wypoczynku i nauki. Dbamy, aby jego rozwój był zrównoważony, zarówno pod względem terytorialnym, jak również społecznym. Dla przykładu – w październiku ub.r. otworzyliśmy ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jesteśmy także zapleczem weekendowym dla Warszawy. W sektorze turystycznym widzimy możliwości tworzenia nowych miejsc pracy związanych z organizacją czasu wolnego, wypoczynkiem oraz rozwojem rynku lokalnych produktów.

 

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających tę okolicę?

Prawdziwe perły historyczne powiatu to Bazylika Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą z 1155 r. i Klasztor Salezjanów – położone nad brzegiem rzeki. Unikatem na skalę światową jest założona w 2009 r. Izba Guzikarstwa w Sochocinie. Można w niej obejrzeć stylizowaną izbę mieszkalną z przełomu XIX i XX w. wraz z maszynami do wyrobu guzików oraz bogato ilustrowaną historią sochocińskich guzikarzy. Sam Płońsk natomiast słynął z wyśmienitej paschy, a to za sprawą społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała nasze miasto przez ponad pięć wieków. Deseru nadal można spróbować w restauracji Róża. W Płońsku urodził się i wychował Dawid Ben Gurion, twórca państwa Izrael. Tu mieszkał też (choć tylko przez rok) młody Henryk Sienkiewicz, będąc guwernerem Stanisława Weyhera. Z tymi postaciami związane są dwa miejskie szlaki turystyczne. [Szlak sienkiewiczowski opisaliśmy w ub.r. w listopadowym numerze „Kroniki Mazowieckiej” – przyp. red.].

Przez powiat płoński biegnie też kilka rzek, ale najbardziej urokliwe są Wkra i Wisła. Na Wkrze są doskonałe warunki dla kajakarstwa, natomiast nad zalewem w Nowym Mieście można kąpać się i plażować. Od 2014 r. organizujemy imprezę rekreacyjną „Marsz gwiaździsty – pieszo, konno, kajakiem, rowerem przez powiat płoński”. W majową sobotę uczestnicy przemierzają różnymi środkami lokomocji wytyczone, warte poznania trasy. Na koniec wszyscy spotykamy się w jednym miejscu, a każdy dostaje medal za udział w marszu i ciepły posiłek. Już dziś zapraszam na tę imprezę, szczególnie osoby spoza powiatu, bo – jak mówi nasze hasło – do nas jest blisko i po drodze.

 

Powiat ma ogromne doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych. Pomogły one w realizacji celów?

Pieniądze z Unii Europejskiej na pewno przyspieszyły realizację celów. Sprawiły, że mogliśmy wdrażać te bardziej ambitne. W ciągu 17 lat działalności powiatu wykonaliśmy inwestycje za ponad 240 mln zł, z czego około 70 proc. stanowiły środki unijne. Nie zasypiamy gruszek w popiele. Sięgamy po kolejne pieniądze w ramach RPO WM 2014–2020 i PROW 2014–2020. Przy udziale środków gminnych planujemy w bieżącym roku przebudować 10 dróg powiatowych (o łącznej długości ponad 50 km) za przeszło 37 mln zł.

 

Jakie inwestycje jeszcze powstaną?

Naszymi priorytetami są infrastruktura i oświata. Przywiązujemy dużą uwagę do rozwoju młodego pokolenia. Chcemy, aby edukacja była na wysokim poziomie. W 2016 r. uruchomiliśmy program stypendialny dla młodzieży, która osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. A od 3 lat obdarowujemy uczniów nagrodami rzeczowymi za osiągnięcia naukowe i sportowe. Staramy się pozyskać środki unijne w ramach RPO WM 2014–2020 w wysokości 1,4 mln zł na dodatkowe zajęcia dla uczniów szkół zawodowych i ogólnokształcących. Mamy bardzo ambitny tegoroczny budżet. Ponad 53 mln zł przeznaczamy w nim na inwestycje. W budżecie znalazły się także środki na kontynuację budowy strażnicy w Płońsku, zakup i montaż windy w Zespole Szkół nr 2 w Płońsku, dostosowanie pomieszczeń w budynku przy ul. Sienkiewicza na mieszkania dla wychowanków Domu Dziecka w Płońsku. Planujemy też rozpoczęcie rozbudowy i termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Karolinowie, rozbudowę budynku starostwa przy ul. Związku Walki Młodych 10 oraz budowę hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Płońsku.

Liczba wyświetleń: 176

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.