Z serca Polski nr 2/17

eKSpresOWy przegląd wydarzeń

2017.02.14 13:35 , aktualizacja: 2017.02.16 09:35
Autor: Piotr Marzec, Marcin Rzońca, Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
różnokolorowa wierzba - logotyp Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich fot. arch. UMWM

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ogłasza nabór operacji do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Kto i na co może ubiegać się o wsparcie w bieżącym roku? Jak bardzo trzeba się spieszyć z wnioskami?

 

Trzy najczęściej zadawane pytania...

...dotyczące Regulaminu Konkursu w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

 

Jakie działania mogą liczyć w tym roku na wsparcie KSOW?

Są to projekty, które mają usprawnić tworzenie sieci kontaktów dla lokalnych grup działania (LGD), w tym zapewnić pomoc techniczną dla współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej. Jest to tzw. działanie 4. KSOW wesprze też projekty, które dotyczą wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich (działanie 6). Skorzystają także rolnicy, którzy chcą realizować wspólne inwestycje i nawiązywać współpracę w sektorze rolnym (działanie 9). Natomiast ci, których interesuje organizacja i udział w targach czy wystawach tematycznych promujących osiągnięcia polskiej wsi w kraju i za granicą, mogą skorzystać z działania 10. Chcemy też, by mieszkańcy wsi nadal aktywnie włączali się w inicjatywy społeczne eliminujące wykluczenie, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych czy mniejszości narodowych. Dla nich stworzyliśmy działanie 11. Jak zawsze wspieramy też upowszechnianie dobrych praktyk mających wpływ na rozwój obszarów wiejskich (działanie 12) oraz promocję zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich (działanie 13).

 

Czy w porównaniu z poprzednimi naborami są jakieś istotne zmiany?

Przede wszystkim dwuetapowość – najpierw wniosek o umieszczenie operacji na liście do realizacji, a potem o płatność. Istotne, że o fundusze mogą ubiegać się wyłącznie partnerzy KSOW (informowaliśmy o tym wielokrotnie). Projekty wybierane są do wysokości środków przydzielonych poszczególnym jednostkom i nie mogą się one rozpocząć wcześniej niż dzień po złożeniu wniosku o wybór operacji.

Koszty są kwalifikowalne[1] jeżeli są racjonalne, uzasadnione zakresem operacji i niezbędne do osiągnięcia jej celu. Środki finansowe wydane na realizację operacji są refundowane w wysokości do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych. Mogą się na nie składać wydatki związane z dostawami i usługami (w tym wynagrodzeniami bezosobowymi), przejazdami środkami komunikacji miejscowej i noclegami związanymi z realizacją operacji, jak również nagrodami finansowymi dla laureatów konkursów. Nowością jest też fakt, że koszty dostaw i usług mogą być ponoszone w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej przez partnera KSOW z własnym pracownikiem (ich wysokość nie może przekroczyć 20 tys. zł netto).

Natomiast koszty niekwalifikowalne to zakup środków transportu, nieruchomości oraz alkoholu (z wyjątkiem alkoholu wpisanego na listę produktów tradycyjnych[2], kupionego, by promować dziedzictwo kulturowe regionu). Nie zwrócimy też wydatków związanych z umową leasingu środków transportu (zakończonego przeniesieniem prawa własności), modernizacjami sal konferencyjnych czy inwestycjami oraz opłatami za kurs języka obcego na poziomie A1 (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego).

 

 

Jakie zadania przewiduje KSOW dla jednostek regionalnych – samorządów województw? 

Zamieszczają one ogłoszenie o konkursie na swoich stronach internetowych; przyjmują wnioski partnerów KSOW; oceniają wnioski pod względem formalnym; wybierają operacje partnera KSOW (przeprowadzając ocenę merytoryczną i finansową operacji). Poza tym ogłaszają na swoich stronach internetowych i na portalu KSOW listę ocenionych operacji; informują partnera KSOW o wyniku wyboru operacji; zawierają umowę z partnerem KSOW na realizację operacji i na koniec przyjmują i rozpatrują wnioski o refundację kosztów poniesionych przez partnera KSOW oraz je refundują. Regulamin, ogłoszenie, instrukcje, formularze, a także więcej zadawanych pytań i udzielonych odpowiedzi znajdziemy na www.mazowieckie.ksow.pl .

 

[1]              Kwalifikowalność kosztów operacji jest określona w § 3 ust. 2, 3, 11 i 12 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 września 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy technicznej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

[2]              O której mowa w art. 47 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (Dz. U. z 2005 r. poz. 68, z 2008 r. poz. 1056 i 1368 oraz z 2016 r. poz. 1001).

 

Liczba wyświetleń: 90

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.