Z serca Polski nr 2/17
Kulturalne Mazowsze
2017.02.14 13:15 , aktualizacja: 2017.02.23 09:26
Autor: wybrała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Fot. Marcin Brzomiński
- Fot. arch. Muzeum Azji i...
- Małgorzata Malinowska, In...
- Fot. Mariusz Pogonowski
- Fot. Dariusz Krześniak
- Praca z cyklu „Wspomnienie...
- Fot. Blanka Katarzyna...
- Fot. Materiały promocyjne...
- Św. Mikołaj. Praca...
- Fot. Dariusz Krawczyk
- Fot. arch. Muzeum Szlachty...
- Fot. Bartek Sabela i Renata...
- Fot. ze zbiorów Universität...
Rodzinna Niedziela pt.: „Z żołnierskiego plecaka”
26 lutego, w godz. 11.00–15.00
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
Zapraszamy dzieci i rodziców na „żywą” lekcję historii opartą o wystawę czasową „Militaria w zbiorach Muzeum Szlachty Mazowieckiej”. Goście obejrzą m.in. kolekcję broni białej, palnej, średniowieczne miecze, bagnety, szable, tasaki, a także mundury wojskowe z okresu międzywojennego. Najmłodsi zajrzą do żołnierskiego plecaka, poznają jego zawartość i sposób pakowania. W programie – oprócz zwiedzania wystawy – prezentacja multimedialna i wykonanie szabli żołnierskiej.
Ikony Katarzyny Kobuszewskiej
wernisaż 5 marca, godz. 15.00
ekspozycja do 31 marca
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Ikon się nie maluje, ikony się pisze. Tę sztukę opanowała Katarzyna Kobuszewska – ikonografka. Jest płocczanką, z wykształcenia plastykiem, od wielu lat interesuje ją wschodnie malarstwo religijne. Uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych warsztatach oraz plenerach. Pisze ikony, stosując tradycyjne, wielowiekowe kanony – wykonanie podobrazia, proces przenoszenia rysunku, złocenie, technikę tempery jajowej.
Onam – hinduskie dożynki
24 lutego, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Onam jest świętem o charakterze dożynkowym, traktowanym również jako święto rodzinne. Związany jest z legendą o królu-demonie Mahabali. To 10–12 dni zabawy, której trzonem są uliczne korowody, kwietne dywany, tradycyjne tańce, defilady słoni i parada ludzi-tygrysów. Wydarzenie jest dużą atrakcją turystyczną, a dla mieszkańców Kerali – okazją do rodzinnych spotkań. Relację z obchodów święta Onam w indyjskim stanie Kerala gościom Muzeum Azji i Pacyfiku przedstawią indolożki – Blanka Katarzyna Dżugaj i Jagoda Dabić.
Wspomnienie lata
do 1 marca (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30–15.30
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Motywem przewodnim ekspozycji w sannickim pałacu są różnokolorowe kwiaty, które – jak wskazuje tytuł – są wspomnieniem lata. Autorką dzieł jest Elena Danilenko. Maluje portrety, kwiaty, martwą naturę i pejzaże. Głównie są to prace olejne, akrylowe i akwarele. Artystka urodziła się w Rosji, obecnie mieszka w Płocku. Niektóre jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach w Rosji, Finlandii, Niemczech, Kanadzie i Polsce.
Czekoladowa Makieta Kolejowa E. Wedel
do 9 marca
Stacja Muzeum
w Warszawie
Na makiecie wykonanej z około 500 kg czekolady są odwzorowane góry porośnięte lasem, tunel, dworzec, parowozownia z warsztatem, przejazd kolejowy, zwrotnice i samochody. Najważniejszym elementem jest jeżdżąca kolejka, składająca się z parowozu BR 80 oraz wagonów towarowych, cysterny, węglarki i platformy. Makieta zajmuje 12 m2, a łączna długość torów wynosi 30 m. Goście Stacji Muzeum zobaczą też cztery czekoladowe rzeźby: psa Irysa, sokoła, sukienkę Azteków i strój tancerki salsy.
Stolice Polski w rysunkach Tadeusza Kurka: 966–2016–2017
do 12 marca
Galeria Brama Bielańska należąca do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości)
http://www.muzeum-niepodleglosci.pl/
Stolica kraju to siedziba jego władz zwierzchnich, główny ośrodek administracyjny, a także symbol państwa. Dzieje stołeczności grodów i miast to opowieść o chwalebnych i tragicznych kartach narodu, jego osiągnięciach cywilizacyjnych i ustrojowych oraz perspektywach. Utrwalone przez Tadeusza Kurka widoki Poznania, Gniezna, Krakowa i Warszawy przybliżają historię Polski i Polaków od początków państwowości aż do dziś.
The Warsaw Dixielanders – Swing Club
23 lutego, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie
Na repertuar grupy składają się znane standardy jazzowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed- i powojennego. Od roku 2011 zespół daje koncerty w klubach i innych miejscach w całym kraju, predystynowanych do takiej muzyki. The Warsaw Dixielanders powstał w 2007 r. z inicjatywy puzonisty – Mariusza Wnuka i grupy warszawskich jazzmenów wywodzących się
z wielu byłych i obecnych zespołów. Nagrana w 2012 r. płyta jest próbą przybliżenia publiczności gatunku „starego dobrego jazzu” (dixieland).
Konferencja naukowa pt. „Fałszerstwa wyborcze 1947 roku”
27 lutego, godz. 11.00
Sejm RP
Zamierzeniem spotkania jest ukazanie politycznych, prawnych i społecznych aspektów fałszerstw wyborczych 1947 r., które zniszczyły polską demokrację i rozpoczęły totalitaryzm. Obrady pozwolą na analizę porównawczą podobnych fałszerstw wyborczych przeprowadzonych przez sanację w wyborach brzeskich 1930 r. oraz tych, które odbyły się w oparciu o nową ordynację wyborczą wynikającą z konstytucji kwietniowej 1935 r. Referaty podczas konferencji wygłoszą historycy z różnych środowisk naukowych.
Foto Podpis: MHPRL 3389, Ulotka wyborcza NKW PSL z 1947 r.
Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych, tj. Mazowieckie Zapusty
26 lutego, godz. 12.30
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
Program widowiska składa się z dwóch części ocenianych oddzielnie przez jury: korowodu przebierańców idących przez wieś i rozchodzących się do domów oraz przeglądu zespołów przebierańców na scenie w remizie. Każdy z nich jest wydarzeniem kulturalnym nie tylko dla wsi, w której się odbywa, ale także dla okolicznych miejscowości, a nawet całego regionu. W tym roku „Zapusty” odbędą się w Jednorożcu (pow. przasnyski). Animacja środowisk wiejskich i tworzenie pomostu kulturowego między tradycją z jej symbolami i systemem wartości a współczesną kulturą wiejską – to główne zamierzenia imprezy.
Bhutan – kruki, korona, śmierć
23 lutego, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Są miejsca, o których można opowiadać faktami, wydarzeniami, przygodami i przebytymi kilometrami. Ale są też kraje, które lepiej obrazować baśniami, legendami i mitami. W ten sposób warto poznać Bhutan, królestwo pośród Himalajów. W tych mitach i ludowych opowieściach, oprócz magii, często znajdziemy znacznie więcej prawdy o ludziach i miejscu, w którym żyją. Gościem spotkania będzie Bartek Sabela, podróżnik, fotograf, wspinacz oraz autor reportaży i książek: „Może (morze) wróci” i „Wszystkie ziarna piasku”.
O karnawale prawie wszystko, czyli zapusty w Muzeum Mazowieckim w Płocku – ferie zimowe w MMP
20–24 lutego, w godz. 10.00–14.45
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Uczestnicy poznają bogactwo i różnorodność zwyczajów karnawałowych na terenach Polski, Europy i na świecie. Świetną zabawę zapewni udział w „Maskowym Balu Karnawałowym”, na który dzieci wykonają maski, kostiumy i aranżację sali balowej. Planowane są też dodatkowe zajęcia na ekspozycjach stałych instytucji. Będą gry, zabawy, podchody oraz pogadanki, podczas których goście dowiedzą się, m.in. o modzie i sztuce przełomu XIX i XX w. W Muzeum Żydów Mazowieckich poznają natomiast zwyczaje, jakie panowały w okresie noworocznym w rodzinach żydowskich.
Koncert chopinowski
26 lutego, godz. 14.00
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Bogaty dorobek twórczości Chopina i Schuberta zaprezentują muzycy – profesor Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w Austrii Reinhard Latzko (wiolonczela) i profesor Hochschule für Musik Detmold z Niemiec Hartmut Schneider (fortepian). Koncertowi towarzyszyć będzie poezja recytowana przez Wiktora Zborowskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny.
Spotkanie z nowymi wystawami
26 lutego, w godz. 12.00–16.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Z okazji otwarcia dwóch nowych wystaw czasowych – „Odkryte – zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich” oraz „Haremy – skryty świat kobiet Orientu na starych pocztówkach”, zapraszamy na wydarzenie specjalne. W programie m.in. oprowadzania kuratorskie, premiera katalogów obu ekspozycji, wykład o kolekcji pocztówek orientalistycznych Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, a także degustacja słodyczy i herbaty arabskiej.
Małgorzata Malinowska – W lesie pamięci
do 28 lutego
Galeria Elektor w Warszawie
Artystka pracuje głównie w medium malarskim, ale do swoich dużych wystaw tematycznych włącza instalacje wideo i rzeźbę. Jej ostatnio odkrytą pasją jest fotografia. Od prawie 3 lat prowadzi bloga, który jest fotograficzną dokumentacją jej życia. Każdy dzień to jedno zdjęcie zrobione na samowyzwalaczu. Taki wizualny pamiętnik, przerywany esejami, w których opowiada o swoich przeżyciach i pragnieniach, jest rosnącą w sile i czasie formą wypowiedzi.
Jazda – premiera
25 lutego, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
Zapraszamy na spektakl, który może zmienić wszystko. Mariusz Pogonowski: – Kiedy dotkniesz rozgrzanej do 1500 stop-ni stali nawet na ułamek sekundy, ona zdąży spalić ci skórę na dłoni, a ślad pozostanie ci do końca życia. Będziesz musiał z tym żyć. Jedna dobra rozmowa może zmienić życie człowieka. Kiedy nazwiemy problem, może nastąpić punkt zwrotny, od którego wszystko zacznie się na nowo. Chcę uratować zwykłego człowieka, który chce żyć i czerpać z życia jak najwięcej. (…) Chcę go przestrzec przed robieniem rzeczy ryzykownych.
Powitanie wiosny w skansenie
21 marca, w godz. 10.00–14.00
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Wspólnie będziemy świętować nadejście pory roku, w której przyroda nabiera kolorów. Uczestnicy poznają ludowe obrzędy wiosenne związane z „wypędzeniem zimy” i powitaniem wiosny. Wśród atrakcji, m.in. konkurs na najciekawszą Marzannę. Wszystkie prace autorzy zaprezentują podczas parady Marzann, która dotrze nad rzekę, gdzie – zgodnie z tradycją – kukła zostanie spalona i utopiona. Budzącą się przyrodę do życia chętni będą podziwiać podczas przejazdu wozem konnym po terenie skansenu, a na zakończenie – zintegrują się przy ognisku i pieczeniu kiełbasek.
Liczba wyświetleń: 208
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.