Z serca Polski nr 2/17

W skrócie

2017.02.14 13:05 , aktualizacja: 2017.06.13 12:40

Autor: mat. delegatur UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

CIECHANÓW

12 lutego na comiesięczny koncert niedzielny do Oranżerii zaprosiło Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Spotkanie utrzymane było w klimacie karnawałowym i miłosnym, na co wskazywał tytuł wydarzenia – „Historia de un amor. Opowieść o miłości”. Licznie przybyła publiczność wysłuchała mistrzowskiego wykonania wielu utworów. Najpiękniejsze arie, pieśni i piosenki oraz duety miłosne z różnych epok i w różnych stylach zaprezentowali Milena Lange (sopran), Paweł Trojak (baryton), Mirosław Feldgebel (fortepian). Koncert poprowadził Andrzej Krusiewicz.

 

Do 9 lutego najmłodsi goście Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie uczestniczyli w zajęciach „Karnawał w Muzeum”. Podczas warsztatów dzieci m.in. zwiedziły ekspozycje muzealne, wysłuchały opowieści o historii szlacheckich zabaw karnawałowych i zapoznały się z kolejnymi etapami przygotowywania i pieczenia ciastek. Zajęcia zakończyły konkursy i zabawy przy muzyce.

 

OSTROŁĘKA

4 lutego Muzeum Kultury Kurpiowskiej zaprosiło na potańcówkę z kapelą Tęgie Chłopy przy dźwiękach, m.in. tuby, skrzypiec, akordeonu, trąbki, saksofonu i klarnetu. Grupa zapewniła dobrą zabawę przy tradycyjnej muzyce tanecznej Kielecczyzny. Zespół repertuarem nawiązuje do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa.

 

3 lutego w Muzeum Kultury Kurpiowskiej otwarto najnowszą wystawę „Wszystkie barwy muzyki”. Ekspozycja nawiązuje do klimatu dawnego prowincjonalnego domu, w którym muzyka – klasyczna, salonowa, rodzinna i obrzędowa oraz z różnych stron świata – była obecna na co dzień. Wystawa pokazuje tradycje salonu muzycznego dawnego dworu kresowego i przedstawia obiekty oraz pamiątki rodzinne pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX w.

 

PŁOCK

11 lutego – z myślą o Tu Bi Szwat, czyli Nowym Roku DrzewMuzeum Żydów Mazowieckich częstowało gości jabłkami. Według tradycji żydowskiej właśnie w to święto w uśpionych drzewach owocowych zaczynały krążyć życiodajne soki. Miało to zwiastować zbliżającą się wiosnę. W Izraelu tego dnia dzieci i młodzież sadzą drzewa. Święto Tu Bi Szwat to także przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie, że dzięki nim na naszych stołach goszczą różnego rodzaju owoce.

 

8 lutego Muzeum Mazowieckie zaprosiło płockich licealistów na spotkanie z okazji Roku Awangardy „Dwudziestolecie” w ramach cyklu Muzeum Młodych. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dra Michała Brudzińskiego „Rewolta – postęp – stateczność. Oblicza kultury europejskiej w dwudziestoleciu międzywojennym”. Zwiedzili też ekspozycję sztuki art déco, otrzymując materiały edukacyjne przygotowane specjalnie na tę okazję.

 

RADOM

8–12 lutego obchodzono 590. rocznicę nadania praw miejskich Szydłowcowi. Z tej okazji zrealizowano szereg wydarzeń, które odbyły się w pięknie odnowionym zamku, a także w zabytkowym centrum i miejscowych szkołach. Oficjalne uroczystości rozpoczął hejnał miasta. Świętujący wzięli udział m.in. w sesji popularnonaukowej, podczas której omówiono historię rodu Szydłowieckich i rozwój miasta do XVIII w. Konkurs wiedzy o Szydłowcu oraz różnorodne zabawy, koncerty i spektakle dodatkowo uatrakcyjniły uroczystości.

 

5 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli miłośnicy literatury spotkali się z pisarzem Andrzejem Stasiukiem. To kolejne wydarzenie w tej placówce z cyklu „AS PiK: Pisarz i krytyk”. Punktem wyjścia rozmowy, którą poprowadził dyrektor Muzeum Literatury Jarosław Klejnocki, była najnowsza książka Stasiuka zatytułowana „Osiołkiem”.

 

SIEDLCE

9–10 lutego w sali widowiskowej „Podlasie” MOK tanecznie podsumowano rok jubileuszowy działalności artystycznej Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ. Podczas koncertów zaprezentowały się grupy Mistrzowskie LUZ – dzieci, juniorów i dorosłych, a także Alternatywny Teatr Tańca LUZ i Akademia Tańca LUZ Art. Było to niezwykłe widowisko, pełne wzruszających, profesjonalnych prezentacji i barwnych kostiumów, w mistrzowskich choreografiach i reżyserii Joanny Woszczyńskiej.

 

5 lutego odbyły się oficjalne uroczystości, organizowane przez miejski samorząd, związane z obchodami 154. rocznicy bitwy powstania styczniowego stoczonej pod Węgrowem. Po mszy świętej w intencji poległych w Bazylice Mniejszej, uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty przy Pomniku Powstańców Styczniowych. Dwa dni wcześniej świętowano w Domu Gdańskim w Węgrowie w czasie wieczornicy, podczas której goście m.in. wysłuchali wykładu Wandy Kosińskiej na temat żałoby narodowej i biżuterii patriotycznej.

 

Informacje przesłali przedstawiciele delegatur UMWM: Elżbieta Kownacka (Ciechanów), Marta Dębek (Ostrołęka), Anna Dobies-Maszeńda (Płock), Marek Ślufarski (Radom), Ewa Janoszka (Siedlce).

Liczba wyświetleń: 108

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.