Z serca Polski nr 3/17
Kulturalne Mazowsze
2017.03.14 12:30 , aktualizacja: 2017.03.14 14:28
Autor: wybrała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Teofil Ociepka, Zwierzęta w...
- Fot. arch. Muzeum Kultury...
- Fot. Jan Drzewiecki
- Ola Siekierko, Bazyliszek,...
- Fot. Tadeusz Stani
- Fot. Barbara Polakowska
- Fot. Nina Matczak
- Pocztówka ze zbiorów...
- Fot. Tadeusz Stani
- Fot. materiały promocyjne
- Fot. Andrzej Świetlik
- Fot. Dariusz Krześniak
- Fot. Ivo Hadjimishev, ARPS
- Maciej Falkiewicz,...
- Lucha Libre, dokumentacja...
- Rydwan, 2001, drewno,...
- Fot. arch. Tomka Mirta
Warsztaty „Wielkanoc na Kurpiach”
do 12 kwietnia
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Zajęcia etnograficzne związane z doroczną obrzędowością Kurpiowskiej Puszczy Białej i Zielonej. Składają się z dwóch części: teoretycznej i warsztatowej. Podczas pierwszej uczestnicy wysłuchają krótkie opowieści o zwyczajach i obrzędach świątecznych, natomiast w drugiej – samodzielnie wykonają pisanki oklejane sitowiem i włóczką oraz palmy z kolorowej bibuły.
W zdrowym ciele, zdrowy duch
27 marca, godz. 9.00
Teatr Mazowiecki w Warszawie
Projekt skierowany do dzieci, rodziców i nauczycieli, którzy chcieliby pokazać podopiecznym trochę inną formę teatru – wychodzącego poza granicę rampy i angażującego do działań scenicznych chętnych widzów. Podczas spektaklu młodzi widzowie są zachęcani do wspólnego śpiewania, tańca i ćwiczeń. Druga część spotkania to warsztaty sportowo-żywieniowe. Poprzez zabawę, twórcze i interaktywne działania dzieci poznają najważniejsze zasady zdrowego odżywiania i spróbują swoich sił w ćwiczeniach przygotowanych przez ekspertów.
Koncert chopinowski i wernisaż wystawy Waldemara Kaliczaka „Akty, twarze i pejzaże”
2 kwietnia, godz. 14.00
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach i sannickie koło TIFC
Podczas cyklicznego koncertu przy fortepianie zasiądzie jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków Paweł Kowalski. Będzie mu towarzyszyła Maria Pakulnis, doskonała aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Po koncercie odbędzie się wernisaż wystawy „Akty, twarze i pejzaże” (prace można oglądać do końca kwietnia). Artysta przez wiele lat był związany z teatrem, projektował lalki, kostiumy i maski.
Niedziela Palmowa w skansenie
9 kwietnia, w godz. 10.00–18.00
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen
Najważniejszą pozycją programu jest uroczysta msza święta w drewnianym kościele z XVIII w., której towarzyszy poświęcenie palm oraz procesja. Przyjazd do Sierpca to także okazja, by zwiedzić wystawę wielkanocną, wysłuchać koncertu muzyki ludowej, a także zaopatrzyć się w wielkanocne ozdoby. Niedziela Palmowa w skansenie jest propozycją dla osób w każdym wieku – najmłodszym przybliży bogatą tradycję Świąt Wielkanocnych, dorosłych przeniesie w świat wspomnień.
Bałkany. Wspólne dziedzictwo
do 31 marca
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
Wystawa fotografii autorstwa Ivo Hadjimisheva przedstawia sztukę i architekturę starożytnych cywilizacji bałkańskich od młodszej epoki kamienia do średniowiecza. Bałkany to jeden z najciekawszych regionów kulturowych Europy, czerpiący obficie z dziedzictwa starożytnej Grecji i Rzymu oraz średniowiecznego Bizancjum. Przedstawione na zdjęciach zabytki wzbudzają nie tylko podziw, ale też troskę o ich zachowanie dla następnych pokoleń.
Maciej Falkiewicz. Malarstwo
do 26 marca
Muzeum Regionalne w Siedlcach
Na wystawie prezentowane są obrazy olejne, akwarele i pastele, które powstały w różnych okresach twórczości artysty. Wśród przedstawionych tematów można podziwiać kompozycje z motywem koni – przejażdżki, polowania, biegi myśliwskie i Hubertusy. Falkiewicz jest mistrzem budowania nastroju. W jego obrazach znajdziemy klimaty wiejskich zagród, barwnych jarmarków w Kazimierzu nad Wisłą, motywy z Janowa Podlaskiego i nadbużańskie pejzaże.
Julia Kurek, Lucha Libre
do 23 kwietnia
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
Projekt jest swoistą opowieścią o Meksyku, próbą pokazania go z perspektywy emocji ulicy, lęków w społeczeństwie. Kraj ten w 2013 r. stał się światowym liderem w porwaniach. Tygodniowo znika tam od kilku do kilkunastu osób. Rzeczywistość naznaczona jest przemocą, dzienniki pełne są zdjęć i informacji o zabitych. Tytuł wystawy to nazwa popularnej w tym kraju sportowej rozrywki. Nazwę przetłumaczyć można jako wolną walkę lub walkę w stylu wolnym. Widowisko balansuje na granicy zapasów i teatru. Niczym szkło powiększające ujawnia wiele z tego, czym jest Meksyk.
Jacek Jagielski – Ulotna trwałość horyzontu. Prace z lat 1984–2017
do 23 kwietnia
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
Jagielski prezentuje intrygujące, hybrydalne przedmioty, które cechuje skondensowana, wyrazista forma i doskonale zbalansowana kompozycja. Są to trudne do określenia konstrukcje, sytuacje pozornie nierealne, niepraktyczne, nieistniejące w życiu codziennym, a jednocześnie oczywiste, mówiące kategoriami, jakie znamy, obrośnięte kulturowymi i personalnymi kodami. Obiekty artysty są czymś między abstrakcją a rzeczywistością, czymś z pogranicza rozumienia i odczuwania.
Koncert z cyklu Sygnał/Szum – Mirt
7 kwietnia, godz. 19.00
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Pierwsza odsłona cyklu Sygnał/Szum w naturalny sposób będzie oscylować wokół wykorzystania w muzyce syntezatora modularnego i nagrań terenowych. Na patio muzeum wystąpi Mirt – interdyscyplinarny artysta, który od dawna wykorzystuje system modularny i field recording w swojej działalności. Uzupełnieniem koncertu Mirta będzie występ kuratora cyklu Piotra Dąbrowskiego, również z wykorzystaniem syntezatora modularnego i zgromadzonych przez ostatnie lata field recordingów.
„Mazowsze” i przyjaciele – koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca
29 kwietnia, godz. 18.00
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie
Międzynarodowy Dzień Tańca w 1982 r. ustanowił Komitet Tańca ITI-UNESCO, a 29 kwietnia wybrano na pamiątkę wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa – Jean-Georges`a Noverre`a (data jego chrztu). „Mazowsze” na swojej scenie chce uczcić ten dzień specjalnym koncertem, do współtworzenia którego zaprosiło artystów specjalizujących się również w tańcach ludowych – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.
Poza kanonem. Sztuka bez dyplomu. Z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego
do 30 kwietnia
Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Wystawa przybliża wieloaspektowość i złożoność sztuki nieprofesjonalnej, innej niż ta postrzegana i rozumiana klasycznie, sztuki Art. Brut, niepoddającej regułom. Na wystawie prezentowane są prace około trzydziestu artystów, którzy – pomimo różnic wynikających z wykształcenia, życiowych doświadczeń oraz odmiennych spojrzeń na sztukę – za pomocą własnych środków wypowiedzi materializowali swoje wizje, wyobrażenia, wrażliwość artystyczną. Wystawa ukazuje ich indywidualizm i intuicyjność.
Mój Kolberg. Zaczarowana Góra w dobie nowych mediów. Obrazy Oli Siekierko
do 20 kwietnia
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Wystawa, udostępniona w nowoczesnej interpretacji artystycznej – malarskiej i multimedialnej – przypomina dorobek Oskara Kolberga. Zachęca również do poznania dawnej kultury wsi i powrotu do baśniowego świata. Twórczość autorki, jej artystyczne odniesienie do zapisów folklorystycznych Kolberga jest kolejnym wyrazem znaczenia jego spuścizny naukowo-badawczej dla współczesnej kultury. Teksty literatury ludowej zainspirowały wyobraźnię artystki, która sięgnęła do tomów „Ludu” i „Obrazów etnograficznych” oraz zinterpretowała m.in. powieści moralne i legendy, bajki zwierzęce i dykteryjki.
Galeria jednego obiektu Muzeum Niepodległości: pistolet maszynowy Sten oraz pistolet Vis
otwarcie 24 marca, godz. 12.00, ekspozycja do 2 kwietnia
Muzeum Więzienia Pawiak (oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie)
W cyklu „Galeria jednego obiektu” tym razem zobaczymy należącą do zbiorów Muzeum Niepodległości broń, z jakiej korzystali żołnierze Armii Krajowej. To egzemplarze Stena – pistoletu maszynowego zaprojektowanego w 1941 r. w Wielkiej Brytanii (używany przez żołnierzy AK) oraz Visa – polskiej broni konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego, uznawanej przez niektórych za najlepszy pistolet wojskowy w dziejach. W związku z pokazem broni Robert Hasselbusch z Muzeum Więzienia Pawiak zaprezentuje przebieg Akcji pod Arsenałem, której 74. rocznica przypada 26 marca.
Niedziela Palmowa
9 kwietnia, w godz. 10.00–17.00
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Główny punkt spotkania to msza święta w zabytkowym kościele z Wolanowa, podczas której chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu pod kierunkiem księdza Andrzeja Zarzyckiego wykona pasję według św. Mateusza. Po eucharystii procesja przejdzie na muzealne pola uprawne, gdzie kilkumetrowe poświęcone palmy zostaną osadzone w ziemi, co – zgodnie z ludową tradycją – chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony. Muzeum zaprasza też m.in. na kiermasz wielkanocny, a także warsztaty pisankarskie oraz robienia palm.
Warsztaty związane z plastyką obrzędową okresu wielkanocnego
do 11 kwietnia
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
Wydarzenie dla dzieci, którego zamierzeniem jest przybliżenie i upowszechnienie wielkanocnych tradycji i obrzędów wsi polskiej. Warsztaty obejmują pogadankę tematyczną oraz zajęcia praktyczne. W pierwszej części uczestnicy poznają najważniejsze ludowe tradycje wielkanocne, w drugiej – stworzą palmy wielkanocne, pisanki i inne dekoracje świąteczne.
Finisaż wystawy „Haremy – skryty świat kobiet Orientu na starych pocztówkach”
26 marca, w godz. 12.00–15.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Haremy, nieodłącznie kojarzone z Orientem, od stuleci rozpalają wyobraźnię Europejczyków, przywołują zmysłowość i baśniowy luksus, były w istocie zamkniętym światem kobiet, do którego dostęp mieli wyłącznie nieliczni. Wystawa prezentuje ponad 100 unikatowych pocztówek powstałych na przełomie XIX i XX w. W ostatnim dniu ekspozycji zapraszamy na oprowadzania kuratorskie, wykład o kolekcji pocztówek Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk oraz promocję katalogu wystawy.
Wybrała Małgorzata Wielechowska
Liczba wyświetleń: 462
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.