Z serca Polski nr 4/17

Obszar priorytetowy: rodzina

2017.04.11 13:25 , aktualizacja: 2017.04.11 14:23

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Anita Skibińska Fot. arch. UMWM
Elżbieta Lanc Fot. arch. UMWM

W samorządowym „Programie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w województwie mazowieckim na lata 2015–2020” szczególny nacisk kładziemy na rozwój prorodzinnych form wsparcia.

Przede wszystkim chodzi o wzmacnianie samodzielności rodzin w realizacji ich funkcji opiekuńczo-wychowawczych, ochronę dziecka w sytuacjach kryzysowych wynikających z niemożności wypełniania ról rodzicielskich, osiągnięcie przez rodziny podstawowego poziomu stabilności życiowej, która umożliwi im dalsze wychowywanie dzieci, zapewni bezpieczeństwo, prawidłowy rozwój i dostęp do lokalnych zasobów.

Działania adresowane są do rodzin pełnych, niepełnych, wielodzietnych, rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodzin, których dzieci czasowo przebywają w pieczy zastępczej, rodzin w kryzysie, przeżywających trudności w sprawowaniu opieki rodzicielskiej, rodzin zastępczych i adopcyjnych. W realizacji założeń programu biorą udział m.in. asystenci rodzin, psycholodzy, pedagodzy, specjaliści ds. pracy z rodziną, socjoterapeuci, terapeuci uzależnień, mediatorzy, prawnicy i kuratorzy. Uczestnicy mogą skorzystać m.in. z warsztatów umiejętności wychowawczych z jednoczesną opieką nad dziećmi, zajęć specjalistycznych (terapeutycznych, pedagogicznych, psychologicznych i socjoterapeutycznych), szkoleń związanych z mediacją rodzinną, poradnictwa (prawnego, medycznego), grup wsparcia, rodzinnych wyjazdów terapeutycznych, spotkań integracyjnych oraz zajęć kulturalno-edukacyjnych.

Pół miliona wsparcia

Na wsparcie mazowieckich rodzin z budżetu województwa przeznaczono kwotę 500 tys. zł. Pieniądze te wsparły działania 15 organizacji pozarządowych. Beneficjentami programu byli: Fundacja „Terapeuci dla Rodziny” (Zalesie Górne), Stowarzyszenie na Rzecz Społeczności Lokalnej „Ku Lepszemu” (Grodzisk Mazowiecki), Stowarzyszenie PRO-Pracownia (Ząbki), Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny „KARAN” (Radom), Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi (Długosiodło), Komitet Ochrony Praw Dziecka (Warszawa), Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Żyrardowie, Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Stowarzyszenie Słoneczny Dom (Radom), Towarzystwo Resocjalizacyjne (Warszawa), Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” (Jesionka), Fundacja Strefa Pociech (Sokołów Podlaski), Powiślańskie Towarzystwo Społeczne (Kuligów), Kre@tywni (Szczutowo), Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „Z Sercem Do Wszystkich” (Sochaczew). W sumie, wsparciem objęto 1512 dorosłych i dzieci. Rekrutacja do programów odbyła się wewnętrznie (podopieczni organizacji pozarządowych) oraz we współpracy z miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, powiatowymi centrami pomocy rodzinie, szkołami, sądami, policją.

Ciąg dalszy nastąpi

W tym roku będziemy kontynuować działania na rzecz mazowieckich rodzin –  w trybie konkursu ofert na realizację przez organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zadania publicznego w obszarze „Wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej”. Wszystkie informacje dostępne są na stronach: www.mazovia.pl , zakładka „Otwarte konkursy ofert” oraz www.mcps.com.pl , zakładki „Organizacje pozarządowe” oraz „Wsparcie dziecka i rodziny”.

Nadzór nad prawidłową realizacją konkursu, a także realizacją programów prowadzi Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

 

 

 

Anita Skibińska

Stowarzyszenie Tradycyjnie
Nowoczesnych dla Wsi

Od lipca do listopada, razem z czterema gminnymi ośrodkami pomocy społecznej (z Brańszczyka, Różana, Rząśnika i Goworowa), realizowaliśmy projekt „Moc wsparcia”.  Chcieliśmy stworzyć wzorcowy model pomocy rodzinie, wypracowując wspólną i skuteczną drogę rozwiązywania problemów, z którymi spotyka się ona na co dzień. Z kolei w programie „Rodzina w drodze na szczyt” podjęliśmy walkę o wzmocnienie rodzin poprzez rozwinięcie kompetencji rodziców w wychowaniu dzieci. Nasi specjaliści podjęli się pracy z rodzinami w ich domach, aby zapewnić uczestnikom projektu poczucie pełnego bezpieczeństwa. Wszyscy otrzymali wsparcie asystenta rodziny/certyfikowanego tutora i trenera, dostosowane do swoich potrzeb. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu utworzyliśmy Centrum Wsparcia Rodziny – jedno stacjonarne w gminie Brańszczyk i trzy punkty mobilne w gminach: Różan, Rząśnik i Goworowo. Powstały tam „Strefy Rodzica”, w których co 2 tygodnie, przez cały czas trwania projektu, odbywały się zajęcia, warsztaty i szkolenia doskonalące kompetencje rodziców w wychowaniu dzieci. Był to także doskonały czas do długich rozmów, wymiany doświadczeń oraz integracji z rodzinami.

Młodzi uczestnicy projektu mieli okazję, by poznawać nowe pasje, rozwijać zainteresowania i odkrywać talenty. Mogli doskonalić się m.in. podczas zajęć sportowych, artystycznych oraz lekcji robotyki.

 

Elżbieta Lanc

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego

Samorząd Województwa Mazowieckiego podejmuje szereg działań na rzecz różnych form wsparcia rodziny z dzieckiem. Nasze programy dedykujemy najbardziej potrzebującym, wzmacniając tym samym samodzielność rodzin w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Pragniemy kompleksową opieką objąć też rodziny z mniejszych miejscowości i wsi, gdzie dostęp do specjalistycznej pomocy może być ograniczony. Wymianie doświadczeń z tej dziedziny służyć będą spotkania w subregionach, na które zaprosimy rodziny oraz organizacje pozarządowe. Mamy poczucie, że stawiamy przed sobą trudnie zadanie, ale chcemy odpowiedzialnie włączyć się w ochronę dziecka i wzmacnianie rodziny.

 

 

Liczba wyświetleń: 184

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.