Z serca Polski nr 4/17
Kulturalne Mazowsze
2017.04.11 12:40 , aktualizacja: 2017.04.11 14:37
Autor: wybrała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Grzegorz Jodłowski, Do...
- Fot. Adolf Ganiewski...
- Fot. Eugeniusz Helbert
- Fot. Zamek Królewski w...
- Fot. Teatr Druga Strefa
- Fot. Agata Dąbrowska
- Okładka komiksu Rafała Kado
- Fot. Ariel Ilnata
- Fot. zbiory Muzeum Farmacji...
- Fot. Andrzej Świetlik
- Fot. Jan Drzewiecki
- Fot. Angelika Dziurawiec,...
- Fot. Dariusz Krześniak
- Fot. Paweł Modliński
- Fot. Angelika Dziurawiec,...
- Tadeusz Kościuszko, reprint...
Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Azji i Pacyfiku
22 kwietnia, godz. 12.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Zapraszamy na specjalne oprowadzanie po wystawie czasowej „Odkryte-Zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich”. Kuratorka wystawy, kustosz Magdalena Ginter-Frołow, zaprezentuje pięć wybranych obiektów. Eksponaty będziemy poznawać zgodnie z ideą Slow Art – bez pośpiechu. W dniu wydarzenia odbędzie się szósta edycja Dnia Wolnej Sztuki.
Warsztaty rodzinne. Na orientalnym bazarze
13 maja, w godz. 12.30–14.00
Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Czy herbata przebyła długą drogę, zanim dotarła do Europy? Czy kawa mogła być uznawana za magiczną i niebezpieczną miksturę? Czy przyprawy mogą rosnąć na drzewach, a leki – na łąkach i polanach? Do czego – oprócz potraw – można jeszcze użyć składników, które znajdziemy w kuchni? Na te i inne pytania poszukamy wspólnie odpowiedzi! Podczas warsztatów stworzymy pachnące karty, które ozdobimy, m.in. własnoręcznie zmielonymi ziołami. Każdy uczestnik zabierze ze sobą skomponowaną według własnego gustu herbacianą mieszankę z ziołowymi dodatkami.
Nowe nabytki Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
do 15 maja
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
Ponad 30 lat działalności instytucji zaowocowało licznymi eksponatami (powyżej 60 tys.) zgromadzonymi w zespołach: historycznym, ikonograficznym, numizmatycznym, tkaniny artystycznej, militariów. Zasoby muzealne stale wzbogacane są o nowe pozycje inwentarzowe. Na wystawie zobaczymy najciekawsze obiekty pozyskane w ostatnich latach, zarówno artystyczne – obrazy, rysunki, rzeźby; historyczne sztandary oraz eksponaty z dziedzin numizmatyki, falerystyki i filatelistyki, jak i materiały archiwalne – dokumenty, legitymacje i inne.
Koncert chopinowski oraz wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Kaliczaka
14 maja, godz. 14.00
Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Podczas cyklicznego koncertu chopinowskiego wystąpi doskonały pianista i pedagog Kazimierz Gierżod. Będzie mu towarzyszyła aktorka Dorota Kamińska – znana z wielu ról filmowych i seriali telewizyjnych, a także kreacji teatralnych. Po koncercie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Kaliczaka (prace można oglądać do końca maja). Artysta był związany z teatrem i projektowaniem lalek, kostiumów i masek. Zajmował się reklamą, grafiką użytkową i typografią. W każdym z tych przypadków jego praca była w dużym stopniu związana z przekazywaniem różnych treści za pośrednictwem warstwy wizualnej. Maluje, rysuje, ilustruje, odkąd tylko sięga pamięcią.
Podróże w czasie. Siedlce przez wieki
wernisaż 28 kwietnia, godz. 18.00
ekspozycja do 4 marca 2018 r.
Muzeum Regionalne w Siedlcach
Wystawa zorganizowana w związku z ważnymi dla miasta i Muzeum Regionalnego rocznicami – w br. Siedlce obchodzą jubileusz 470-lecia nadania praw miejskich, a instytucja 50-lecie powstania. Na ekspozycji znajdą się zabytki związane z miastem od czasów średniowiecza po okres II wojny światowej. Wśród najciekawszych – średniowieczne przedmioty codziennego użytku, pamiątki po księżnej Aleksandrze Ogińskiej, najstarsze archiwalne fotografie ukazujące Siedlce i mieszkańców oraz zabytki z nimi związane.
Gra miejska „Tadeusz Kościuszko – niezłomny bojownik w walkach o niepodległość”
13 maja, w godz. 11.00–13.30
Muzeum Niepodległości w Warszawie i Szkoła Podstawowa nr 88 im. Gabriela Narutowicza w Warszawie
Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież wraz z opiekunami oraz osoby dorosłe do udziału w grze na terenie stołecznego Śródmieścia. Aby wziąć w niej udział, należy zarejestrować drużynę liczącą do pięciu osób. Zamierzeniem jest przejście całej trasy i rozwiązanie zadań. W siedzibie głównej muzeum zwycięzcy otrzymają nagrodę, a pozostali uczestnicy – dyplomy. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia br. za pomocą poczty elektronicznej: m.zgagowska@sp88.edu.pl .
Wielka Majówka w skansenie
1–3 maja, w godz. 10.00–18.00
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen
To impreza o charakterze rodzinnym, która przybiera formę pikniku łączącego wspólną zabawę i odpoczynek. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, m.in. liczne pokazy wiosennych prac domowych i gospodarskich (np. ubijania masła w drewnianej masielnicy czy wiosennej orki). Do swych warsztatów zasiądą kowal, wiejski szewc i plecionkarz. Uczestnicy spróbują sił w dawnych, niepraktykowanych już dziś grach i zabawach: toczeniu obręczy i chodzeniu na szczudłach. Na scenie amfiteatru skoczne przyśpiewki zaprezentuje kapela ludowa „Mazowszanie” oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc, a barwny jarmark umożliwi nabycie nietuzinkowych pamiątek z dziedziny sztuki ludowej.
Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale
20 maja, godz. 18.00
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie
Tę pierwszą polską operę z okresu oświecenia, z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, na nowo wyreżyserował Andrzej Strzelecki. W inscenizacji „Mazowsza” jawi się jako pełna humoru i wzruszeń opowieść o miłości, przyjaźni, konfliktach, ale przede wszystkim o pojednaniu i zgodzie. Barwne stroje regionalne, piękna muzyka, świetna gra aktorska oraz duża dawka humoru sprawiają, że każdemu spektaklowi towarzyszą owacje na stojąco. Tu przeszłość łączy się z teraźniejszością.
Monodram Aleksandry Lis „Jutro będzie za późno” poświęcony Wierze Gran
25 kwietnia, godz. 18.00
Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Postać Wiery Gran, słynnej śpiewaczki oskarżonej o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej, ciągle fascynuje i intryguje. Scenarzystka monodramu Wiesława Sujkowska i jego reżyserka Agnieszka Płoszajska postanowiły opowiedzieć o artystce na skraju życia, która myślami wraca do przeszłości. Podkreślają: „Tekst, często oparty na nagranych wspomnieniach samej Wiery, to znakomite, czasem dowcipne, czasem złośliwe i ironiczne refleksje nad życiem, światem, nad wartościami, którym jesteśmy wierni. A wszystko przeplatane niezapomnianymi przebojami Wiery”.
W blasku królewskiego wizerunku
wernisaż 25 kwietnia, godz. 17.00,
ekspozycja do 31 lipca
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Na wystawie zobaczymy XVII- i XVIII-wieczne obiekty ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, ukazujące wizerunki królewskie – od Zygmunta III do Stanisława Augusta. Prezentują odmienne typy portretów, różnią się formą, skalą, funkcją i znaczeniem. Przygotowano też różne zabytki rzemiosła artystycznego, m.in. dzieła sztuki złotniczej oraz miniatury – pierścienie, zawieszenia medalionowe, bransolety czy tabakiery. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu członków najbardziej rozpoznawalnej polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori. Artyści wykonają program oparty o utwory Jana Sebastiana Bacha.
Wieczór musicalowy: Tajemniczy ogród, Zorba, Porgy and Bess
20 kwietnia, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie
Wycieczka do biblioteki to zawsze świetny pomysł. Wracamy do muzycznych opracowań prozy. Tym razem będzie poważniej, choć akcenty dziecięce na moment zawitają – w dorosłym wydaniu. Zaśpiewają Paulina Grochowska, Małgorzata Chruściel i Maciej Pawlak. Przy fortepianie Jacek Szwaj. Goście usłyszą utwory z takich musicali, jak Tajemniczy ogród, Wicked, Zorba, Porgy and Bess czy Ragtime. Nie obędzie się bez niespodzianek, specjalnie dla bibliofilów i fanów musicalu.
Rodzinna Niedziela
23 kwietnia, w godz.11.00–15.00
Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
Zapraszamy dzieci i dorosłych na wspólne spędzenie niedzieli. Tym razem uczestnicy imprezy zobaczą, jak powstają komiksy i spróbują swoich sił w tej dziedzinie. Gościem spotkania będzie Rafał Kado – grafik, rysownik, satyryk, pomysłodawca i realizator składu „Rewii humoru”, twórca rysunków satyrycznych oraz ilustracji komiksów. W programie wydarzenia: czytanie z projektora książeczki o Ciechanowie, kurs rysunku, podczas którego dzieci wraz z autorem narysują okienkowy komiks, a także konkurs na najciekawszy komiks.
Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
1 maja, w godz. 13.00–18.00
Aptekarstwo, ziołolecznictwo oraz medycyna naturalna – to główne zagadnienia festynu, podczas którego przeprowadzimy pokazy i warsztaty alchemiczne, kosmetyczne oraz zielarskie. Dla młodych uczestników będzie to okazja, by własnoręcznie wykonać pigułki. Imprezie będzie towarzyszyć wernisaż wystawy „W małomiasteczkowej aptece”. Tradycyjnie odbędzie się też potańcówka „Pod dębem”.
Muzyka Indonezji – koncert Warszawskiej Grupy Gamelanowej
22 kwietnia, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów kultury indonezyjskiej jest gamelan – tradycyjna orkiestra towarzysząca tańcowi oraz teatrowi wayang. Zespołem, który prezentuje tradycyjną muzykę z Jawy Środkowej (jako jedyny w Polsce) jest Warszawska Grupa Gamelanowa. Podczas spotkania wykona tradycyjne utwory i taniec jawajski oraz współczesne kompozycje na gamelan. Koncert odbędzie się w ramach cyklu muzycznych spotkań „Wszystkie dźwięki Azji. Na muzycznych szlakach Bliskiego i Dalekiego Wschodu”, prezentującego różne tradycje muzyczne regionu i promującego wystawę stałą „Strefa dźwięków”.
Popołudnie w muzeum. Japońskie święta dzieci
10 maja, w godz. 17.00–18.30
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Japonia kojarzy się najczęściej z kimonem, sztuką ikebany czy origami, walkami zapaśników sumo i walecznymi samurajami. Kraj słynie też ze sztuki wykonywania pięknych lalek. Podczas zajęć opowiemy o zwyczajach związanych z dwoma świętami, w których lalki odgrywały ważną rolę: Joshi no Sekku (marzec), czyli Dniu Dziewcząt, zwanym inaczej świętem lalek, a także Tango no Sekku – Dniu Chłopców, który stał się we współczesnej Japonii Dniem Dziecka. Na zakończenie zrobimy tradycyjne papierowe laleczki.
„Ku pokrzepieniu serc”. Sienkiewiczowskie inspiracje
do 27 kwietnia
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Wydarzenie jest okazją do przypomnienia twórczości Henryka Sienkiewicza. Pejzaże, które widział i opisywał twórca Trylogii, m.in. widoki Chocimia, Kamieńca, Dniepru, wizerunki bohaterów jego prozy, malarstwo zainspirowane przez te utwory, a także portrety samego autora – wszystko opatrzone cytatami z jego powieści bądź poświęconych mu publikacji. Muzeum Niepodległości podsumowuje Rok Henryka Sienkiewicza, prezentując prace artystów, którzy uczestniczyli w plenerach organizowanych przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
Liczba wyświetleń: 274
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.