Z serca Polski nr 5/17

Projekty gospodarcze Mazowsza

2017.05.24 13:45 , aktualizacja: 2017.05.25 11:28

Autor: Justyna Michniewicz, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

 

Współpraca zagraniczna to nie tylko dyplomacja, ale również konkretne korzyści gospodarcze.

Jak to robi Mazowsze?

Poziom rozwoju gospodarczego danej społeczności wpływa na jakość jej życia. Dlatego też Samorząd Województwa Mazowieckiego podejmuje działania m.in. inicjujące współpracę międzyregionalną, organizuje wydarzenia o charakterze gospodarczym i angażuje się w projekty międzynarodowe współfinansowane z funduszy europejskich. Z tematem tym zapoznała się Komisja Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej.

Dla inwestorów i eksporterów

Promocją gospodarczą Mazowsza oraz wspieraniem inwestorów i eksporterów zajmuje się Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE), działające w strukturze Agencji Rozwoju Mazowsza. To miejsce pierwszego kontaktu dla zagranicznych przedsiębiorców, zainteresowanych inwestowaniem w województwie, oraz przedsiębiorców mazowieckich, chcących eksportować swoje produkty. COIE gwarantuje profesjonalne doradztwo w wyborze lokalizacji inwestycji, pomoc prawną oraz nawiązanie kontaktów z partnerami. Organizuje również spotkania branżowe, a także misje gospodarcze. Dysponuje Bazą Terenów Inwestycyjnych, oczekując propozycji zgłaszanych przez gminy i prywatnych właścicieli. Eksporterom proponuje bazę „Made in Poland”, nastawioną na promocję mazowieckiej oferty eksportowej.

Energetyka

Jednym z elementów współpracy gospodarczej jest realizacja projektów z zagranicznymi partnerami. Dużą rolę w tej sferze odgrywa Mazowiecka Agencja Energetyczna. Inicjuje ciekawe projekty energetyczne, które m.in. zwiększają udział w rynku odnawialnych źródeł energii, przekształceniu gospodarki w niskoemisyjną, wspierają miejsca pracy i stymulują wzrost gospodarczy. Należą do nich:

  • Projekt Panel 2050/Platforma Ceesen – wspieranie społeczności Środkowej i Wschodniej Europy w przekształceniu gospodarki na niskoemisyjną oraz wdrażanie narzędzi umożliwiających faktyczne zarządzanie energią,
  • Empower – zmniejszenie emisji CO2 z budynków przy użyciu nowych technologii i lepszego zarządzania,
  • Streamer – rozpowszechnienie idei optymalizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej.

Zawody tradycyjne

Interesujący projekt o nazwie YouInHerit, współfinansowany w ramach Programu Interreg Europa Środkowa, realizuje też Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego (MBPR). Służy on odnowieniu tradycyjnych zawodów rzemieślniczych. W przypadku Polski postawiono
na browarnictwo. Projekt mówi o nawiązaniu współpracy władz lokalnych, środowisk browarniczych oraz turystycznych, angażowaniu młodzieży w kultywowanie tradycyjnych zawodów rzemieślniczych, które mogą się stać atrakcyjną ofertą zawodową na rynku pracy i wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości w regionie.

Stowarzyszenia

Kolejnym elementem współpracy gospodarczej jest udział Mazowsza w stowarzyszeniach międzynarodowych np.:

  • Stowarzyszenie Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne i Satelitarne (NEREUS),
  • Stowarzyszenie Regionów Okołomiejskich (PURPLE),
  • Stowarzyszenie Regionów Posiadających Lotniska (ARC),
  • Sieć Europejskich Obszarów Metropolitalnych (METREX).

Wizyty, targi i konferencje

Mazowsze stawia też na wizyty studyjne, uczestniczy w targach międzynarodowych i konferencjach. Wymierne korzyści zyskaliśmy ze spotkań z przedsiębiorcami z Iranu i Holandii czy po dwóch konferencjach „Eksportuj do Wielkiej Brytanii”, które dotyczyły branży kosmetycznej i żywności. Listę tę zamykają dwa wartościowe projekty: gala Kobiet Sukcesu Mazowsza i China Home Life Show.

 

 

 

  • widok stoiska województwa mazowieckiego na targach AgroTravel Fot. arch. UMWM

Liczba wyświetleń: 90

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.