Z serca Polski nr 5/17

Kulturalne Mazowsze

2017.05.24 12:55 , aktualizacja: 2017.06.13 11:31

Autor: wybrała Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • radomski skansen wiosną Skansen w Radomiu, fot....
  • pochód świąteczny z tańcami smoka i lwa Pochód świąteczny, fot. ze...
  • obraz przedstawiający świętowanie ludowe MHPRL–12338 Maciej...
  • dwie żółte panery siedzą w klatce Little Tom and Big Cat,...
  • wianki leżą na trawie przy rzece Wianki, fot. zbiory Muzeum...
  • zbliżenie na rękojeść Dawna broń, fot. Zdzisław...
  • komiksowe dzieło Praca Marcina Podolca, fot....
  • praca z geometrycznymi elementami Zbigniew Gostomski, 1965
  • wnętrze gabinetu Rekonstrukcja gabinetu...
  • widok na scenę teatru i rzędy z końca sali Wnętrze Teatru Polskiego,...
  • obraz przedstawiający dziewczynkę stojącą przy oknie Kalinka, praca Anny...
  • biało-czerwone prace Oraczewskiego w sali wystawienniczej Prace Oraczewskiego, fot....
  • uczestnicy zjazdu siedzą w świątyni, widok zaa ich pleców Świątynia Opatrzności...
  • plecionkarz pokazuje dziecku z ojcem jak wypleść kosz Zajęcia z plecionkarzem,...
  • ludzie puszczają wianki Puszczanie wianków na wodę,...
  • aktorka pozuje do zdjęcia Beata Ścibakówna, fot. ze...

Rowerem do kultury

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

3 czerwca, w godz. 14.30–16.30,

4 czerwca, w godz. 14.30–17.30

www.muzeum-radom.pl

Oprócz zwiedzania ekspozycji, w radomskim skansenie będzie można sprawdzić stan techniczny roweru. Odbędzie się również giełda rowerowa i bezpłatne znakowanie tych jednośladów. W niedzielę goście skansenu spotkają pszczelarzy, twórców ludowych, animatorów prowadzących zabawy terenowe i konkurencje sportowe oraz osoby zajmujące się wytwarzaniem naturalnych kosmetyków. Impreza organizowana jest we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu oraz Wojewódzką i Miejską Komendą Policji w Radomiu.

 

Skarby z archiwum. Inwentarz archeologiczny Michała Brensztejna

do 30 czerwca

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

www.pma.pl

Wystawa prezentuje sylwetkę Michała Eustachego Brensztejna – miłośnika przeszłości rodzinnej Żmudzi, archeologa, etnografa, historyka kultury, publicysty, bibliotekarza Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Centralnym punktem ekspozycji jest rekonstrukcja jego gabinetu w Telszach, wykonana na podstawie zachowanej fotografii z 1901 r. Można obejrzeć tu oryginalny rękopis dzieła „Inwentarz archeologiczny gubernji kowieńskiej”, a także stare mapy, zabytki czy fotografie rodzinne. Zwiedzającym towarzyszy muzyka, jakiej słuchano wówczas w dworkach szlacheckich.

 

Wystawa prac Zbigniewa Gostomskiego

do 16 czerwca

Galeria Foksal w Warszawie

www.galeriafoksal.pl

Ekspozycja jest prezentacją najnowszych, a także najstarszych (nigdzie dotychczas niepokazywanych) dzieł Zbigniewa Gostomskiego. Na wystawę składa się starannie przemyślany wybór prac, ukazujący najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości techniki artystyczne (malarstwo, rysunek, rzeźba). Pomimo ascetycznej formy przekazu, odnajdziemy echa poszukiwań artystycznych Gostomskiego prowadzonych od lat 60. do dziś (określenia kierunku i miary, wzoru i modelu oraz systemu zależności między strukturą, skalą i proporcjami).

 

Marcin Podolec Morze po kolana

Ekspozycja w ramach projektu „Kadry pod napięciem”

do 30 czerwca

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu

www.elektrownia.art.pl

Marcin Podolec, poza graficznymi powieściami, sięgnął po nietypowe dla komiksu gatunki: rekonstrukcja wydarzeń historycznych, wywiad z muzykiem i reportaż. „To będzie potrójny męski portret. (...) Poznamy trzech obywateli płci męskiej, mieszkańców pewnej miejscowości nad morzem. W sezonie – kurort, po sezonie – dziura zabita dechami. Kiedy niebo szarzeje, od morza wieje, na głowy leje – turyści opuszczają pensjonaty, pokoje gościnne i pola namiotowe. Wówczas oazą życia towarzyskiego autochtonów staje się przystanek autobusowy” – napisała kuratorka wystawy Monika Małkowska.

 

„Biało-Czerwona”. Wystawa obrazów i instalacja przestrzenna Józefa Krzysztofa Oraczewskiego

31 maja–30 czerwca

Muzeum Niepodległości w Warszawie

www.muzeum-niepodleglosci.pl

Obrazy i rzeźby, których głównymi motywami są postacie oraz biel i czerwień. Głos w dyskusji na temat pojmowania patriotyzmu i kultywowania narodowych tradycji. Oraczewski – malarz, rysownik, grafik, instalator – zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych, brał też udział w licznych ekspozycjach zbiorowych (wśród nich takie sławy jak Victor Vasarely czy Andy Warhol). Jego prace można oglądać w muzeach całego świata, tym razem – w siedzibie głównej Muzeum Niepodległości.

 

Zjazd szkół im. księdza Jana Twardowskiego

8 czerwca, w godz. 12.00–14.00

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

www.ipjp2.pl

Instytut Papieża Jana Pawła II organizuje w swojej siedzibie doroczny ogólnopolski zjazd delegacji szkół, noszących w swej nazwie godność wybitnego kapłana, poety, ks. Jana Twardowskiego (1915–2006). Wydarzenie rozpocznie msza o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Będzie jej przewodniczył metropolita warszawski ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. Potem uczniowie i nauczyciele odwiedzą grób ks. Jana w Panteonie Wielkich Polaków w tej świątyni.

 

Dzień Dziecka w skansenie

4 czerwca, w godz. 10.00–18.00

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen

www.mwmskansen.pl

Muzeum przywoła obraz i atmosferę dawnego życia wiejskiego, kładąc szczególny akcent na życie wiejskiego dziecka. Uczestnicy imprezy pod okiem garncarza wytoczą gliniane naczynie na kole, a u gospodyni zajmującej się praniem – upiorą bieliznę na tarze. Wiejski plecionkarz nauczy wyplatać kosze z wikliny, a szewc zdradzi tajniki zręcznej naprawy obuwia. Dla najmłodszych przygotowano też m.in. strzelanie z procy do celu oraz warsztaty papieroplastyki i lekcje kaligrafii.

 

Sobótki

24 czerwca, w godz. 18.00–24.00

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

www.muzeum-radom.pl

Zamierzeniem widowiska jest odtworzenie ducha święta i przybliżenie jego wybranych aspektów oraz związanej z nimi symboliki. W spektaklu wezmą udział zespoły ludowe: „Gołcunecki” z Gałek, „Korzenie” z Łaguszowa i „Guzowianki” z Guzowa. Impreza zakłada wykorzystanie stałych elementów obchodów sobótkowych: tradycyjnych pieśni sobótkowych, tańca i zabawy wokół ogniska oraz puszczania wianków na wodę. Odbędzie się również potańcówka przy muzyce kapel ludowych i konkurs „Poszukiwanie kwiatu paproci”, czyli zabawa terenowa dla rodzin.

 

Koncert chopinowski

4 czerwca, godz. 14.00

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickie Koło TiFC

www.eca.sanniki.pl

Cykliczny koncert, w którym tym razem wystąpią: kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Emilian Madey. Zdobył m.in. Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Claude’a Kahn’a w Paryżu (w 1990 r.). Będzie mu towarzyszyć utalentowana skrzypaczka Patrycja Grecka. Artystka gra w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, a także zajmuje się kształceniem młodych muzyków. Podczas koncertu poezję recytować będzie polska aktorka teatralna i filmowa Beata Ścibakówna.

 

„Za Wielkim Chińskim Murem” ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce

do 28 czerwca

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

www.mwmskansen.pl

Wystawa prezentuje sztukę, rzemiosło oraz chińskie rękodzieło ludowe. Pokazuje też różnorodność formalną i techniczną, a także formę użytkową i dekoracyjną, która jest związana z życiem codziennym i religijnością. Na ekspozycję składają się obiekty oraz zdjęcia przedstawiające pejzaże, zabytki, pochody świąteczne z tańcami smoka i lwa. Komisarzem wystawy jest dr Henryk Brandys.

 

„Mąż i żona” Aleksandra Fredry w reżyserii Jarosława Kiliana

3, 4 czerwca

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

www.teatrpolski.waw.pl

Zabawna i elegancka, ale zarazem groźna i drapieżna, słodka, ale zaprawiona goryczą, erotyczna komedia pióra Aleksandra hrabiego Fredry. Przenikliwość komediopisarza w podglądaniu ludzi goniących za rozkoszą nie ma sobie równych w literaturze. Z powodu „stępionego zmysłu moralnego” męża i żony, którzy zdradzają się nawzajem, wędrujemy przez mistrzowsko i z ogromnym humorem oddane piekło, czyściec i raj spraw damsko-męskich. Nikt stąd nie wyjdzie wygrany, choć każdy będzie miał poczucie zwycięstwa w przynajmniej jednej bitwie.

 

Święto Ludowe

2 czerwca, godz. 17.00

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

www.mhprl.pl

Impreza ma charakter piknikowy. Uczestnicy m.in. posłuchają kapeli ludowej „Cukrowniacy” z Krasnegostawu, obejrzą wystawy: „Aniela Chmielińska (1868–1936)” i „Stanisław Prauss (1902–1967) artysta malarz, rysownik, grafik i ilustrator”. Podczas spotkania odbędzie się także promocja publikacji o Adamie Chętniku. Będzie też okazja do posmakowania specjałów kuchni łowickiej oraz zapoznania się z ofertą wydawniczą MHPRL.

 

Józef Wilkoń – Zwierzogrody

do 31 lipca

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

www.muzeum.edu.pl

Józef Wilkoń, artysta nieszablonowy, intrygujący i inspirujący. Od kilkudziesięciu lat tworzy baśniowe, iluzoryczne i metafizyczne postaci zwierząt, wilkołaków, stworów, powoływanych do życia kilkoma pociągnięciami pędzla, sztychami dłuta i ciosami siekiery. Personifikują one pozytywne cechy ludzkie. Jak sam mówi, tworzy ilustracje przestrzenne, które stały się głównym sposobem jego artystycznej ekspresji, ukazującej nieskalaną brutalnym światem, duszę i wrażliwość dziecka.

 

Międzynarodowy Plener Malarski „Bieżuńskie Inspiracje”

23 czerwca–1 lipca

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

www.mwmskansen.pl

Założeniem organizatorów pleneru jest stworzenie jego uczestnikom możliwości przedstawienia własnej wizji artystycznej walorów przyrodniczych oraz architektonicznych Bieżunia i okolic. Stawiają też na integrację lokalnego środowiska artystycznego z ogólnopolskim, a także możliwość nawiązania współpracy z artystami z zagranicy, wymiany poglądów i doświadczeń. Część wykonanych prac wzbogaci zbiory muzeum w Bieżuniu. Uczestnicy pochodzą z Ukrainy, Francji i Polski.

 

Militaria w zbiorach Muzeum Szlachty Mazowieckiej

do 31 maja

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

www.muzeumciechanow.pl

Wystawa broni białej, palnej i odznaczeń wojskowych z różnych epok. Kolekcja obejmuje średniowieczne miecze, wśród których znajdują się XIX- i XX-wieczne szable, bagnety, tasaki, a także XX-wieczna broń palna. Goście placówki zobaczą również mundury wojskowe z okresu międzywojennego, jak również umundurowanie polskich sił zbrojnych na zachodzie.

 

Światło i kolor

do 30 czerwca

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickie Koło TiFC

www.ecasanniki.pl

Wystawę malarstwa Anny Macionek-Stańko obejrzymy w pałacu w Sannikach. Artystka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uprawia różne techniki malarskie – olej, akryl, akwarela, gwasz, pastel oraz rysunek.

Liczba wyświetleń: 262

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.