Z serca Polski nr 6/17

Słowo wstępne

2017.05.24 13:00 , aktualizacja: 2017.05.25 11:23

Autor: , Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • Most Świętokrzyski Widok z lotu ptaka na...
  • marszałek Adam Struzik przy mównicy otwiera konferencję Marszałek otworzył...
  • prof. Hubert Izdebski podczas wystapienia Do merytorycznej dyskusji o...

Szanowni Państwo, w auli Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się – 26 kwietnia br. – konferencja „Metropolia, ale jaka?”, zorganizowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Wydziałem Zarządzania uczelni.

 

Z jednej strony, bezpośrednim powodem do podjęcia w tej formie tematyki zarządzania metropolitalnego, było wniesienie 30 stycznia br. przez grupę posłów projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy. Zasadniczo zmienia on ustrój stolicy poprzez rozciągnięcie nazwy „miasto stołeczne Warszawa” na proponowaną szczególną „metropolitalną jednostkę samorządu terytorialnego”. Wykonywałaby ona zadania powiatu, obejmując dotychczasowe m.st. Warszawę (które stałoby się szczególną gminą miejską pozbawioną statusu powiatu) oraz 32 okoliczne gminy. Z drugiej strony, powodem było uchwalenie przez Sejm 9 marca br. ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, uchylającej ogólną ustawę o związkach metropolitalnych z 2015 r., lecz zarazem adaptującej jej rozwiązania do specyfiki Górnego Śląska, a tym samym przyjmującej rozwiązania zasadniczo odmienne od proponowanej ustawy „warszawskiej”.

 

Założeniem organizatorów było jednak nie tylko i nie tyle zareagowanie na, ewidentnie wadliwy pod względem zarówno formalnym, jak i merytorycznym, projekt „ustawy warszawskiej” (o wadliwości przekonać się musieli sami wnioskodawcy, skoro wycofali projekt 28 kwietnia br.), ile rozwinięcie merytorycznej dyskusji nad optymalnym rozwiązaniem kwestii zarządzania polskimi obszarami metropolitalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Warszawy. Dyskusja taka toczy się, z różnym natężeniem, od lat 90., ale, poza wspomnianą ustawą z 2015 r., która nie doczekała się jednak zastosowania, oraz nową ustawą „śląską” nie doszło do ostatecznego uchwalenia aktów ustawowych. Rozwiązanie kwestii, uwzględniające także doświadczenia zagraniczne, jest tymczasem coraz bardziej konieczne.

 

W toku konferencji łączono ze sobą na różne sposoby tematykę potrzeb, warunków i doświadczeń polskich (na których skupili się w wystąpieniach prof. Paweł Swianiewicz i piszący te słowa) oraz doświadczeń innych państw (dr hab. Marta Lackowska oraz opisujący najnowsze rozwiązania francuskie prof. Robert Hertzog).

 

Jesteśmy przekonani, że materiały pokonferencyjne pomogą Czytelnikom lepiej poznać zarówno ogólniejszą problematykę zarządzania metropolitalnego, jak i, oparte na naukowych analizach, opcje oraz propozycje mogące znaleźć zastosowanie w odniesieniu do Wielkiej Warszawy.

 

Adam Struzik

Marszałek Województwa Mazowieckiego

prof. zw. dr hab. Hubert Izdebski

radca prawny, adwokat, prof. zwycz. w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, Wydział Prawa

Liczba wyświetleń: 166

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.