Z serca Polski nr 7/17
W skrócie
2017.06.13 13:20 , aktualizacja: 2017.06.14 11:20
Autor: mat. delegatur UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Ciechanów
11 czerwca w kościołach fundacji Krasińskich na Mazowszu i Podlasiu rozpoczęły się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Imprezę zorganizowaną przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zainaugurowała msza w kościele św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej. W kolejnych dniach (do 18 czerwca) uroczystości odbywały się w parafiach – w Pałukach, Krasnosielcu, Opinogórze, Ciechanowie, Węgrowie, Krasnem oraz opinogórskim muzeum. Wszędzie prezentowano wystawę „Kościoły fundacji Krasińskich na Mazowszu i na Podlasiu” oraz reprodukcję obrazu Wilhelma Kotarbińskiego „Trzy Marie u grobu Chrystusa”. Były też m.in. wykłady i koncerty.
8 czerwca w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie odbyła się XXVIII Wiosna Literatury. W ramach wydarzenia poeci i literaci uczestniczyli m.in. w spotkaniach autorskich – w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie oraz Gimnazjum w Sońsku. Tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono ognie pamięci na grobach Aleksandra Świętochowskiego i Grzegorza Roszki. Rozstrzygnięto też IV Ogólnopolski Konkurs Literacki „O Laur Posła Prawdy”.
Ostrołęka
10 czerwca Stowarzyszenie Osób i Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Jesteśmy Betanią” zorganizowało IV Powiatową Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych. Podczas imprezy na orliku przy Zespole Szkół nr 1 w Goworowie uczestnicy wzięli udział w wielu konkurencjach sportowo-rekreacyjnych.
7–9 czerwca Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich oraz Związek Kurpiów zaprosili do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle na warsztaty etnograficzne pt. „Ginące Zawody”. To już 17. edycja pt. „Gråjta gråce łapu capu ła my skåcwa do pułapu…”, których tematem przewodnim były taniec i muzyka kurpiowska. Uczestnicy mogli wziąć też udział w licznych warsztatach twórców i artystów ludowych z hafciarstwa, koronkarstwa, plecionkarstwa, rzeźby, tkactwa i obróbki lnu, garncarstwa i bartnictwa. W programie był też konkurs plastyczny oraz Wielkie Kurpiowskie Czytanie.
Płock
7 czerwca, podczas wernisażu, otwarto wystawę plakatów i fotosów do filmu „Korczak” Andrzeja Wajdy. Eksponaty przyjechały do Muzeum Żydów Mazowieckich z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Film z 1990 r. to opowieść o losach Janusza Korczaka: lekarza, wychowawcy, pisarza kierującego Domem Sierot dla dzieci żydowskich i Naszym Domem dla dzieci polskich, twórcy autorskiego systemu wychowawczego i popularnych pogadanek radiowych, zamordowanego przez Niemców w obozie zagłady w Treblince. Scenariusz produkcji napisała Agnieszka Holland, a w postać Starego Doktora wcielił się Wojciech Pszoniak.
4 czerwca zakończył się IX Jarmark Tumski. Do Płocka przyjechali polscy i zagraniczni kolekcjonerzy oraz liczni wystawcy i rzemieślnicy z całej Polski. Tłumy mieszkańców podziwiały wystawione kramy, z uśmiechem wsłuchując się w koncerty przybyłych do miasta kataryniarzy. Dodatkową atrakcją był Zlot Pojazdów Militarnych „Stalowe Tumy 2017”. Drugiego dnia imprezy na Starym Mieście wystąpiły cygańskie zespoły z Polski, Słowacji i Białorusi uczestniczące w XIV Międzynarodowym Festiwalu Romów „Cygańska Noc”.
Radom
9–10 czerwca miłośnicy sztuki spotkali się podczas przeglądu finałowego 17. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie. Wydarzenie daje możliwość obserwowania, w jakim kierunku rozwija się teatralny ruch amatorski na Mazowszu i tworzenia mapy strukturalnej tego ruchu. W imprezie wzięły udział zespoły prezentujące różne formy (m.in. teatry dźwięku, światła, ruchu).
4 czerwca chętni uczestniczyli w Lekkoatletycznym Mityngu Gwiazd, na który przybyło około 200 najlepszych polskich zawodników. Na radomskim stadionie lekkoatletycznym wystąpili m.in. Piotr Małachowski (trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, który w Pekinie oraz Rio de Janeiro zdobywał srebrne medale w rzucie dyskiem), Ewa Swoboda (sprinterka, brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy z 2017 r.) i Kamila Lićwinko (skoczkini wzwyż, halowa mistrzyni świata z 2014 r.). Nie zabrakło także reprezentantów z zagranicy – Nowej Zelandii, Australii i Portugalii, oraz miejscowego klubu RLTL ZTE Radom.
Siedlce
10 czerwca, już po raz 14., zorganizowano Siedleckie Targi Pracy. Takie wydarzenie to idealna okazja do spotkania z przedstawicielami firm i instytucji, poznania pracodawców oraz stawianych wymogów, a także możliwość ubiegania się o wymarzony staż czy pracę. Chętni dowiedzieli się, jak napisać profesjonalne CV, zwiększyć swoje szanse podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz założyć własną firmę.
4 czerwca parafia pw. św. Wojciecha w Górkach koło Łosic obchodziła jubileusz 500-lecia budowy kościoła. Z tej okazji odprawiono uroczystą mszę świętą, po której goście przemaszerowali w orszaku na plac przy kościele, gdzie odbył się festyn rodzinny. Wśród atrakcji wymienić można m.in. pokazy historyczne Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji, występy orkiestry dętej OSP Łomazy oraz Kapeli Podlaskiej. Świętującej wspólnocie dyrektor siedleckiej delegatury UMWM Dariusz Napiórkowski wręczył Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, przyznany przez marszałka Adama Struzika.
Informacje przesłali przedstawiciele delegatur UMWM: Elżbieta Kownacka (Ciechanów), Marta Dębek (Ostrołęka), Anna Dobies-Maszeńda (Płock), Marek Ślufarski (Radom), Ewa Janoszka (Siedlce).
Liczba wyświetleń: 125
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.