Z serca Polski nr 9/17

Inwestycje na Mazowszu

2017.09.12 15:05 , aktualizacja: 2017.09.13 13:39

Autor: Wybrała Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • stan obecny obiektów Kościół i organistówka w...
  • jedna z rzeźb Dzieło Konstantego Laszczki...
  • stan obecny Wieża ciśnień (Fot. Emil...
  • elewacja budynków Wizualizacja Muzeum Kultury...
  • sala wewnątrz widać rozmieszczenie sceny i widowni Wizualizacja sali...
  • Fragment ścieżki rowerowej z przejazdem przez jezdnię W Płocku już powstało kilka...
  • widok z lotu ptaka - trwają prace dekarskie Trwa adaptacja spichlerza...

Realizowane dzięki środkom z RPO WM 2014–2020

REGION

 

W trosce o słuch

Badania przesiewowe słuchu u pierwszoklasistów, a w razie potrzeby również leczenie wykrytych wad, obejmie 65 tys. mazowieckich uczniów. Inicjatywę zrealizuje Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w ramach 37 projektów. Wsparcie obejmie także rodziców, opiekunów i pracowników szkół. Zanim ruszą badania, szkolenie przejdzie personel medyczny – w tym również pomogą fundusze unijne.

Wartość: 6 377 345,50 zł

Kwota dofinansowania: 5 907 295,50 zł

Beneficjent: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie

Działanie: 9.2 „Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej”

 

WARSZAWA

 

Rowerowy Raszyn

Ponad 7 km ścieżek rowerowych powstanie w pasie drogowym ulic Raszyńskiej, Warszawskiej, Stadionowej, Nadrzecznej, Pruszkowskiej, Złote Łany, Górnej oraz alei Krakowskiej (na terenie Raszyna i Warszawy). Trasy utworzą spójną sieć i ułatwią mieszkańcom przemieszczanie się. Inwestycja pozytywnie wpłynie też na rozwój turystyki weekendowej.

Tytuł projektu: Budowa zintegrowanej sieci tras rowerowych w gminie Raszyn

Wartość: 6 696 021,01 zł

Kwota dofinansowania: 5 355 856,80 zł

Beneficjent: gmina Raszyn (powiat pruszkowski)

Działanie: 4.3 „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza”

 

Odzyskają blask

Remont kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz adaptacja tzw. organistówki na potrzeby muzeum parafialnego to dwie inwestycje zaplanowane w Korytnicy Łaskarzewskiej. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Fundacją Wiedza i Rozwój z Trojanowa i Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Forum Powiatu Garwolińskiego z Garwolina. Wspólne posunięcia pozwolą na organizowanie licznych imprez o zasięgu ponadregionalnym, np. festiwalu zespołów sakralnych czy uroczystości związanych z wydarzeniami historycznymi.

Tytuł projektu: Korytnica – nowe centrum kultury sakralnej Mazowsza Wschodniego

Wartość projektu: 4 750 260 zł

Kwota dofinansowania: 3 301 430,70 zł

Beneficjent: parafia rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła w Korytnicy Łaskarzewskiej (powiat garwoliński)

Działanie: 5.3 „Dziedzictwo kulturowe”

 

Lepsza promocja rodzimego artysty

Na początku przyszłego roku Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem zyska nową przestrzeń. Prace rozbiórkowe, remontowe i renowacyjne pozwolą dostosować przestrzeń dla zwiedzających, zwłaszcza osób niepełnosprawnych. Zakup audioprzewodników przyda się natomiast niedowidzącym i niedosłyszącym. W odnowionej placówce zaplanowano lekcje muzealne, warsztaty rzeźbiarskie, zajęcia manualne dla dzieci, projekcje filmu, wykłady i prelekcje o artyście (jednym z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i ceramików). Partnerami projektu są Muzeum Ziemi Mińskiej i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

Tytuł projektu: Konstanty Laszczka – wielkiego formatu artysta rzeźbiarz inspiracją kulturową Mazowsza. Adaptacja budynku użyteczności publicznej na muzeum

Wartość: 503 004,29 zł

Kwota dofinansowania: 333 604,09 zł

Beneficjent: gmina Dobre (powiat miński)

Działanie: 5.3 „Dziedzictwo kulturowe” 

 

CIECHANÓW

 

Drugie życie

Zbiornik wyrównawczy, tzw. wieża ciśnień, przy ul. Płockiej oraz kamienica przy ul. Warszawskiej 18 w Ciechanowie od przyszłego roku będą pełniły funkcje kulturalne i edukacyjne. W wieży powstanie m.in. Minieksploratorium Matematyki i Techniki, a w kamienicy – Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta oraz Klub Młodego Odkrywcy. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Politechniką Warszawską i powiatem ciechanowskim.

Tytuł projektu: Wzrost regionalnego potencjału turystycznego przez rewaloryzację zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie oraz nadanie im nowych funkcji edukacyjno-kulturalnych

Wartość projektu: 13 648 073,27 zł

Kwota dofinansowania: 6 336 764,18 zł

Beneficjent: miasto Ciechanów

Działanie: 5.3 „Dziedzictwo kulturowe”

 

OSTROŁĘKA

 

Większa przestrzeń

Zabytkowa kamienica położona w sąsiedztwie Muzeum Kultury Kurpiowskiej przejdzie rewitalizację. Powstanie w niej Cyfrowe Archiwum Tradycji Kurpiów. Przestrzeń galerii wycinanki będzie teraz powiązana z pracownią etnodizajnu. Na terenie wokół budynku wyrosną drzewa i krzewy ozdobne. Pojawi się też oświetlenie.

Tytuł projektu: Rewitalizacja. Per causam ad animi

Wartość: 7 950 576,68 zł

Kwota dofinansowania: 3 304 571,15 zł

Beneficjent: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Działanie: 5.3 „Dziedzictwo kulturowe”

 

Będzie nowocześnie

Dom kultury w Broku zyska nowe wyposażenie, m.in. oświetlenie sceniczne, nagłośnienie, zestaw multimedialny do projekcji filmów czy podesty sceniczne. W ramach inwestycji powstanie też strona internetowa, na której będzie można obejrzeć  historyczne fotografie, a także wirtualnie pospacerować po obiektach. Partnerami projektu są Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku i Kółko Rolnicze w Laskowiźnie.

Tytuł projektu: Rozwój oferty kulturalnej gminy Brok dzięki dostosowaniu i udostępnieniu nowej przestrzeni wykorzystywanej na cele kulturalne

Wartość: 836 544,92 zł

Kwota dofinansowania: 580 562,17 zł

Beneficjent: gmina Brok (powiat ostrowski)

Działanie: 5.3 „Dziedzictwo kulturowe”

 

SIEDLCE

 

Zamontują kolektory

W ramach projektu beneficjent kupi 543 sztuki kompletnych instalacji kolektorów słonecznych. Trafią one na prywatne budynki mieszkalne w całej gminie. Zamontowane zostaną także dwa kolektory fotowoltaiczne oraz dwie napędzane elektrycznie sprężarkowe pompy ciepła powietrze–woda. Inwestycja potrwa do końca przyszłego roku.

Tytuł projektu: Wykonanie systemów odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Platerów oraz Związku Komunalnego „Nieskażone Środowisko” z siedzibą w Łosicach

Wartość: 6 487 020 zł

Kwota dofinansowania: 5 189 616 zł

Beneficjent: gmina Platerów (powiat łosicki)

Działanie: 4.1 „Odnawialne źródła energii”

 

Lepsza jakość powietrza

Mieszkańcy gminy Łochów zainwestują unijne wsparcie w odnawialne źródła energii. Do końca 2018 r. na 555 budynkach mieszkalnych zamontują instalacje solarne, w 218 założą instalacje fotowoltaiczne, a w 126 – kotły na biomasę. Inwestycja skutecznie ograniczy emisję gazów cieplarnianych.

Tytuł projektu: Odnawialne źródła energii w gminie Łochów

Wartość: 13 634 106,51 zł

Kwota dofinansowania: 9 825 636,01 zł

Beneficjent: gmina Łochów (powiat węgrowski)

Działanie: 4.1 „Odnawialne źródła energii”

 

 

PŁOCK

 

Więcej e-usług

Unijne wsparcie da studentom, wykładowcom i pracownikom uczelni możliwość załatwiania spraw drogą elektroniczną. Na uczelni pojawi się osiem e-usług (e-rekrutacja, e-dziekanat, e-nauka, e-antyplagiat, e-polon, e-finanse-stypendia, e-ORPD, czyli repozytorium prac dyplomowych, i e-informacja). Zapewnią one lepszą komunikację. Będą również dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych.

Tytuł projektu: Wzrost jakości i dostępności kształcenia (e-potencjału) przy wykorzystaniu TIK do obsługi procesów związanych z edukacją w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku

Wartość: 1 795 185 zł

Kwota dofinansowania: 1 436 148 zł

Beneficjent: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku

Działanie: 2.1 „E-usługi”

 

Raj dla rowerzystów

W połowie przyszłego roku w Płocku powstanie 13 km dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli parkingami, stojakami, separatorami i strefami uspokojonego ruchu, tzw. tempo 30. Nowe ścieżki pojawią się przy ul. Dobrzykowskiej (od ul. Wąskiej do granicy miasta) oraz ulicach Popłacińskiej, Portowej i Kolejowej (od Kolejowej do granicy miasta i od ul. Portowej do Wisły). Projekt obejmie także remont istniejących ścieżek w ciągu al. Broniewskiego i ul. Mostowej (od mostu do ul. Tumskiej). Przebudowę ścieżek zaplanowano także w ciągu ulic Nowy Rynek, Obrońców Westerplatte, Wyszogrodzkiej, Piłsudskiego, Jachowicza (od ul. Armii Krajowej do ul. Bielskiej).

Tytuł projektu: Budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta Płocka

Wartość: 15 354 799,50 zł

Kwota dofinansowania: 11 478 289,84 zł

Beneficjent: miasto Płock

Działanie: 4.3 „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza”  

 

RADOM

 

Spichlerz kultury

Dzięki unijnym środkom na renowację, zabytkowy spichlerz w Borkowicach zmienia pierwotne zastosowanie. W przyszłości będą się tu odbywały imprezy kulturalne, wystawy, przedstawienia teatralne, a także projekcje filmów. W ofercie znajdą się też zajęcia warsztatowe dla osób starszych oraz kursy i turnieje dla dzieci i młodzieży.

Tytuł projektu: Uratowanie zabytkowego spichlerza w Borkowicach jako element wzmocnienia potencjału kulturowego subregionu radomskiego – etap I

Wartość: 381 025,34 zł

Kwota dofinansowania: 304 820,27 zł

Beneficjent: powiat przysuski

Działanie: 5.3 „Dziedzictwo kulturowe”

 

Liczba wyświetleń: 332

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.