Priorytet: Strona Główna
Oś Priorytetowa 4 Zrównoważony Rozwój Obszarów Zależnych od Rybactwa
2009.06.25 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Zgodnie z ustawą o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego z dnia 3 kwietnia 2009 roku (Dz. U. z 2009r. Nr 72, poz. 619), Samorządy Województw pełnią rolę instytucji pośredniczącej dla osi priorytetowej 4 Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013.
Cele osi priorytetowej 4 PO RYBY 2007-2013 są zbliżone do tych jakie zakłada oś 4 LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Osie priorytetowe 1, 2 i 3 dotyczą działań sektorowych w sektorze rybackim. Oś priorytetowa 4 PO RYBY 2007-2013 ma wymiar terytorialny i uzupełnia działania sektorowe
Założeniem osi priorytetowej 4 jest aktywizacja społeczności obszarów zależnych od rybactwa poprzez włączenie partnerów społecznych, publicznych i gospodarczych z określonego obszaru do planowania i wdrażania inicjatyw na danym obszarze.
Główne cele osi priorytetowej 4
• zahamowanie zmniejszającego się znaczenia sektora rybackiego,
• rekonwersja obszarów dotkniętych zmianami w sektorze,
• poprawa jakości życia społeczności rybackich,
• utrzymanie dobrobytu gospodarczego i społecznego oraz podniesienie wartości dodanej produktów rybołówstwa i akwakultury.
Opis wdrażania osi
Istotnym krokiem w realizacji celów osi priorytetowej 4 jest budowanie partnerstwa lokalnego poprzez zawiązanie szerokiego porozumienia pomiędzy partnerami społecznymi, gospodarczymi i publicznymi działającymi na obszarach zależnych od rybactwa – tu interesy sektora rybackiego muszą być najważniejszym spoiwem, czynnikiem integrującym. Efektem budowania partnerstwa powinno być utworzenie stowarzyszenia z zastrzeżeniem zmian przewidzianych w ustawie z dnia 3 kwietnia 2009 roku o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego, które będzie ubiegało się o status Lokalnej Grupy Rybackiej. Partnerzy z trzech sektorów przygotowują Lokalna Strategię Rozwoju, która zawiera wizję rozwoju obszaru pod kątem jego rozwoju z rybactwem, na którym będzie działała LGR. Lokalne Grupy Rybackie wezmą udział w konkursie przeprowadzonym przez instytucję zarządzającą, w wyniku którego zostaną wyłonione najlepsze LGR, które przygotowały najlepszą LSROR. Z wybranymi w ten sposób grupami instytucja zarządzająca podpisze umowę na realizację strategii. Dzięki temu LGR będą mogły realizować rożnego rodzaju operacje, wdrażając stworzoną przez siebie strategię. Operacje będą mogły być przeprowadzane jedynie na terenie gmin, które weszły w skład wybranych w drodze konkursu Lokalnych Grup Rybackich. Projekty operacji będą składane przez beneficjentów do LGR, która oceni ich zgodność i spójność z LSROR. Pozytywnie oceniony projekt zostanie przekazany samorządowi województwa, który w ramach osi priorytetowej 4 pełni rolę instytucji pośredniczącej. Do zadań samorządu województwa należeć będzie weryfikowanie projektów operacji pod kątem ich zgodności z aktami prawa wspólnotowego i krajowego, podpisywanie umów z beneficjentami, oraz kontrola realizacji operacji i wysyłanie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o płatność.
W ramach wdrażania osi priorytetowej 4 będą mogły być przeprowadzane również projekty współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej. Będą one realizowane przez Lokalne Grupy Rybackie wybrane w konkursie, o którym mowa wyżej.
Klasyfikacja obszarów zależnych od rybactwa
Obszary zależne od rybactwa można podzielić pod względem geograficznym, gospodarczym i społecznym na cztery główne kategorie:
• nadbrzeżne obszary morskie zlokalizowane wzdłuż całego polskiego wybrzeża, gdzie uprawia się rybołówstwo przybrzeżne, a także przetwórstwo produktów rolnych,
• estuaria głównych rzek, w ramach których koncertuje się hodowla ryb łososiowatych,
• obszary rozmieszczenia obiektów chowu i hodowli ryb, na które składają się skupiska większych gospodarstw rybackich, przede wszystkim karpiowych i pstrągowych, obejmujące tradycyjne centra hodowli ryb, gdzie prowadzona jest gospodarka rybacka,
• obszary pojezierzy, na których prowadzone jest rybołówstwo śródlądowe oraz wędkarstwo.
Kryteria wyboru obszarów zależnych od rybactwa
Terytorium objęte jedną grupą powinno być spójne i posiadać wystarczające zasoby ludzkie, finansowe i gospodarcze w celu wspierania realizacji LSROR:
• obszar musi być spójny pod względem geograficznym, ekonomicznym i społecznym,
• całkowita liczba ludności zamieszkująca gminy wchodzące w skład stowarzyszenia ubiegającego się o status LGR nie przekracza 100 tys. mieszkańców,
• na danym obszarze prowadzona jest lub była tradycyjna działalność związana z sektorem rybackim,
• musi być spełnione co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- zagęszczenie ludności jest niskie, lub
- rybołówstwo jest ważną gałęzią gospodarki, ale podupada, lub
- małe społeczności rybackie stanowią istotny odsetek populacji.
Beneficjent
Lokalne Grupy Rybackie wybrane w drodze zaproszenia do składania wniosków. Kandydaci muszą przedłożyć Lokalną Strategię Rozwoju Obszarów Rybackich, która obejmie konkretny obszar, spełniający powyższe kryteria minimalne. Ponadto LGR muszą:
- składać się z partnerstwa publiczno-prywatnego, przy czym część prywatna
stanowi ponad 50%,
- przedstawić Lokalną Strategię Rozwoju Obszarów Rybackich,
- być ustanowione jako osoba prawna po zatwierdzeniu swojej LSROR i działać
w ramach odpowiedniego krajowego prawodawstwa.
Zakres pomocy:
Zakresy finansowane w ramach osi priorytetowej 4:
1). Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w ramach którego mogą być realizowane operacje polegające na:
a). wzmocnieniu konkurencyjnościi utrzymaniu atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa,
b). restrukturyzacji i reorientacji działalności gospodarczej oraz dywersyfikacji zatrudnienia osób mających pracę związaną sektorem rybactwa w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem,
c). podnoszeniu wartości produktów rybactwa, rozwoju usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa,
d). ochronie środowiska i dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracaniu potencjału produkcyjnego sektora rybactwa w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej lub przemysłowej,
e). funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej, zwanej dalej LGR oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności;
2). Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej, w ramach którego mogą być realizowane operacje polegające na promowaniu współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej pomiędzy LGR.
Forma i wysokość pomocy
Na wdrażanie osi priorytetowej 4 PO RYBY 2007 – 2013 zostało przeznaczonych ponad 313 milionów euro. Stanowi to ok. 32% środków przeznaczonych na finansowanie całego Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013.
Na wdrażanie osi priorytetowej 4 PO RYBY 2007 - 2013 zostało przeznaczonych ponad 313 milionów euro. Stanowi to ok. 32% środków przeznaczonych na finansowanie całego Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013. Pomoc na działania, realizowane w ramach osi priorytetowej 4 PO RYBY 2007-2013 w okresie realizacji Programu Operacyjnego, wynosi od 50 000 zł do 2 000 000 zł na operacje. W zależności od jej zakresu, refundacji podlega 60%, 80% lub 100% kosztów kwalifikowalnych operacji.
W ramach wdrażania LSROR możliwe jest wykorzystanie współfinansowania z niektórych innych środków z osi priorytetowych 1,2 i 3 Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich 2007-2013 zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006. Do wsparcia udzielanego dla operacji odpowiadającym środkom z osi 1,2 i 3 mają zastosowanie warunki i stawki udziału na operacje określone dla tych osi.
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich
Wieloosobowe Stanowisko ds. Zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa
Robert Dymowski
Tel.: (022) 59 79 734
e-mail.:
Jolanta Nasiadka-Krawczyk
Tel.: (022) 59 79 130
e-mail.:
Liczba wyświetleń: 511
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.