Z regionu

Medal dla Towarzystwa Śpiewaczego „LUTNIA”

2012.03.05 11:50 , aktualizacja: 2012.03.14 12:01

Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

3 marca br. w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się koncert jubileuszowy z okazji 125-lecia Towarzystwa Śpiewaczego im. Piotra Maszyńskiego w Warszawie. W uznaniu całokształtu działalności artystycznej marszałek Adam Struzik uhonorował to najstarsze na Mazowszu stowarzyszenie muzyczne Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie wręczył Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniew Czaplicki.

 

Towarzystwo Śpiewacze „LUTNIA” powstało w 1886 r. z inicjatywy dyrygenta, kompozytora i pedagoga Piotra Maszyńskiego. Założeniem programowym było podtrzymywanie na duchu oraz pokrzepianie serc rodaków w zniewolonej ojczyźnie. Od 1966 r., dzięki staraniom Edwarda Jozajtisa, „LUTNIA” stała się szkołą śpiewu chóralnego dla dzieci i młodzieży. Kształcąc młode pokolenie, muzyczni pedagodzy do dziś starają się zaszczepiać chórzystom zamiłowanie do pieśni polskiej oraz wpajać wartości patriotyczne. Do grona wychowanków „LUTNI” należą m.in. Anna Radziejewska, Adam Zdunikowski, Krzysztof Kur, Grzegorz Zychowicz, Krzysztof Owczynik i Krzysztof Borusewicz.

 

Chórzyści biorą udział w koncertach i festiwalach organizowanych w kraju i za granicą, a także w nagraniach radiowych i telewizyjnych. Są laureatami festiwali m.in. w Moskwie (Rosja), Atenach (Grecja) i Olomoucu (Czechy). Śpiewają podczas okolicznościowych imprez, a także, z potrzeby serca, często koncertują w licznych placówkach społeczno-wychowawczych.

 

W 1988 i 1993 r. Towarzystwo Śpiewacze „LUTNIA” występowało w Watykanie dla Ojca Świętego Jana Pawła II. W grudniu 2002 r. zostało nominowane do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za twórczość i działalność artystyczną dla dzieci i młodzieży.

Liczba wyświetleń: 348

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.