Z regionu

„Polska i Brazylia bliższe niż się wydaje”

2012.03.14 12:35

Autor: Barbara Szemplińska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

12 marca br. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie otwarta została wystawa „Polska i Brazylia bliższe niż się wydaje”. W uroczystym wernisażu wzięli udział  byli ambasadorzy  Polski w Brazylii Stanisław Pawliszewski oraz  Bogusław Zakrzewski.


Ekspozycja została przygotowana z okazji 90. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Brazylią (27 maja 2010 r.) Jest to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć zdjęcia, kopie dokumentów oraz materiały informacyjne dotyczące wydarzeń z różnych dziedzin życia, zarówno w Brazylii jak i w Polsce, na przestrzeni 90 lat. Zgromadzone materiały pokazują bardzo bliskie i bogate  relacje na różnych płaszczyznach życia, zarówno gospodarczego jak i politycznego, oraz współpracy kulturowej i naukowej obu krajów.Na wystawie można także zobaczyć dokumenty  dotyczące  polskich uchodźców, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli schronienie w Brazylii. Byli wśród nich  m.in. poeci Julian Tuwim i Jan Lechoń, aktorzy Irena Eichlerówna i Zbigniew Ziembiński oraz rzeźbiarz August Zamoyski. Zbigniew Ziembiński pozostał na stałe w Rio de Janeiro i jest uważany za ojca nowoczesnego teatru brazylijskiego.

 

Materiały dotyczące polskiej emigracji do Brazylii pokazują, że związki między obu narodami mają znacznie dłuższą historię niż 90 lat, bowiem w roku 2009 obchodzona była 140. rocznica emigracji Polaków do Brazylii, a wzmianki o pobycie pierwszych Polaków w Brazylii sięgają pierwszej połowy XVII wieku. Na wystawie można zobaczyć fotografie chatek  polskich imigrantów oczekujących na przydział terenu pod własne gospodarstwa,  zdjęcia przedstawiające polski park im. Jana Pawła II w Kurytybie. Liczne materiały pokazują działalność organizacji polonijnych, zespołów folklorystycznych, a także Towarzystwa Dobroczynnego Polonia i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Rio de Janeiro. Udokumentowano również spotkanie  Jana Pawła II  z Polonią brazylijską w Kurytybie podczas wizyty Papieża  w  Brazylii  w 1985 r. Pokazano też działalność duszpasterstwa polskiego w Brazylii.

 

Autorem wystawy jest Stanisław Pawliszewski, a organizatorami: Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Ambasada Federacyjnej Republiki Brazylii, Towarzystwo Polsko-Brazylijskie i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

  • fot. Barbara Szempielińska
  • fot. Barbara Szempielińska
  • fot. Barbara Szempielińska
  • fot. Barbara Szempielińska
  • fot. Barbara Szempielińska
  • fot. Barbara Szempielińska

Liczba wyświetleń: 368

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.