Z regionu

Jubileusz Sławy Przybylskiej

2012.03.20 10:30 , aktualizacja: 2012.03.22 10:40
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

18 marca br. w Teatrze Rampa na Targówku w Warszawie odbył się koncert jubileuszowy z okazji 80. urodzin oraz 55-lecia pracy artystycznej Sławy Przybylskiej. W uznaniu licznych zasług oraz wielkiej pasji twórczej marszałek Adam Struzik uhonorował tę wyjątkową damę polskiej piosenki Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie, w imieniu marszałka wręczyła zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM Bożena Żelazowska.

 

Sława Przybylska – polska piosenkarka i aktorka, na scenie debiutowała pod koniec lat pięćdziesiątych XX w. Piosenką „Pamiętasz była jesień” nagraną do filmu „Pożegnania” w reżyserii Wojciech Hasa, zdobyła olbrzymią popularność. W 1960 r. wystąpiła z pierwszym własnym recitalem.

 

Ma na swoim koncie wiele nagrań archiwalnych – dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Moskwie, Tbilisi, Pradze, Bratysławie i Nowym Jorku. Współpracowała z Teatrem Stara Prochownia, Teatrem Żydowskim, Teatrem na Targówku w Warszawie. Występowała też na deskach zagranicznych scen, m.in. w Teatrze Metechii w Tbilisi (ZSRR) oraz w Teatrze Miejskim w Saarbrücken (RFN). Gościła również w  kabaretach „U Lopka”, „Pod Egidą” oraz „Kurierek”.

 

Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Jugosławii, ZSRR, Czechosłowacji, NRD, RFN, Bułgarii, we Włoszech, Francji, Izraelu i Holandii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. W 1987 r. została wyróżniona specjalnym dyplomem i nagrodą miasta Cleveland z okazji 15. tournée w USA. W latach 1991–1998 mieszkała w Szczawnicy. Pełniła tam funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego im. Czesława Miłosza. Była organizatorką i kierownikiem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Słowa w latach 1996–2000.

 

W kwietniu 2000 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. ukazała się obszerna i bogato ilustrowana biografia artystki pod tytułem: „Oblicza Sławy” autorstwa Róży Jaśkowskiej i Jana Krzyżanowskiego. Obecnie wraz z mężem Janem Krzyżanowskim, literatem i publicystą, organizują literackie spotkania dla miłośników poezji.

Liczba wyświetleń: 419

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.