Z regionu
„Liber Mazovia” – najlepsza książka północnego Mazowsza
2012.03.27 11:00 , aktualizacja: 2012.03.27 11:17
Autor: Agnieszka Kordowska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
23 marca br. w Bibliotece Regionalnej w Ciechanowie rozstrzygnięto konkurs na najlepszą regionalną książkę 2011 roku. Tym razem statuetką „Liber Mazovia” uhonorowany został ks. prof. Michał Marian Grzybowski, autor publikacji „Duchowieństwo diecezji płockiej”.
Ks. prof. Michał Grzybowski urodził się 8 września 1937 r. w Starej Wsi na ziemi przasnyskiej. W 1954 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Mławie a następnie Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 r. Pracował jako wikariusz i prefekt w Płocku, Pomiechowie i Zakroczymiu. W 1968 r. ukończył Akademię teologii katolickiej w zakresie historii kościoła. Pracował w Kurii Diecezjalnej jako dyrektor Wydziału katechetycznego, a następnie jako dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego i wicedyrektor Archiwum Diecezjalnego. W tym czasie poświęcił się też intensywnej pracy naukowej. W 1977 r. otrzymał tytuł doktora za rozprawę nt. działalności kościelnej biskupa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego, w 1989 r. habilitację w Instytucie Historii PAN – za pracę o szkolnictwie elementarnym na Mazowszu północnym na przełomie XVIII i XIX w.
Jest wykładowcą wielu uczelni. Pracuje w Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i Toruniu, Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i Toruniu. Nie tylko prowadzi wykłady, ale jest również opiekunem naukowym studentów i recenzentem. W 1999 r. prezydent RP nadał ks. Grzybowskiemu tytuł profesora, a w 2001 r. Minister Edukacji nadał tytuł profesora zwyczajnego.
Ksiądz profesor znany jest przede wszystkim jako autor licznych publikacji, głównie z zakresu historii kościoła płockiego, m.in. 16 tomów archiwaliów – materiały do ziemi Płockiej; jak również z zakresu historii regionu takich jak: „Wojna polsko – rosyjska 1920”, „Dzieje wodociągów i kanalizacji w Płocku”, „Sto lat płockiej telefonizacji”. Jest też autorem wielu artykułów prasowych i przyczynków w czasopismach specjalistycznych. Na szczególną uwagę zasługują materiały źródłowe dot. historii kościoła płockiego udostępniane i publikowane przez ks. Michała Grzybowskiego. Jest on zaangażowany w życie społeczne, kulturalne i regionalne Mazowsza. Jest członkiem Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, wiceprezesem Towarzystwa Naukowego Płockiego.
„Liber Mazovia” to konkurs na najlepszą książkę Północnego Mazowsza o tematyce historycznej, kulturalnej, mającą charakter naukowy bądź popularyzatorski wydaną przez stowarzyszenia regionalistyczne, samorządy, uczelnie i szkoły oraz osoby prywatne.
Organizatorem konkursu był „Tygodnik Ciechanowski” oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie im. Zygmunta Krasińskiego.
Liczba wyświetleń: 433
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.