Z regionu

Promocja książki „Płomyki pamięci”

2012.04.13 16:00 , aktualizacja: 2012.04.13 16:17

Autor: Barbara Szemplińska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Urszula Sabak

 

12 kwietnia Kawiarnia Artystyczna w Ciechanowie zapraszała na promocję książki poetyckiej pt. „Płomyki pamięci”. W całości jest ona poświęcona Janowi Pawłowi II, a jej wydanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Twórców Trzeciego Tysiąclecia.

 

Wydawcy zebrali wiersze ponad 30 autorów – osób duchownych i świeckich, amatorów i uznanych literatów. Wiersze które znalazły się w książce nie są jednorodne tematycznie, nie koncentrują się też na konkretnym wydarzeniu z życia papieża. Stanowią raczej bardzo subiektywne, podyktowane wspomnieniami i wyobraźnią spostrzeżenia poetów.

Głównym wydarzeniem wieczoru było widowisko poetyckie z udziałem młodzieży z Koła Recytatorskiego PCKiSz, pod kierownictwem Edyty Bojkowskiej-Kolak. W dalszej części programu wystąpiły dzieci z zespołu „Wesołe Siódemki” pod kierownictwem Dominika Molewskiego. Dzieci śpiewały i grały na flażoletach m.in. „Barkę” i „Santo Subito”. Gościem specjalnym wieczoru był ks. Marian Konrad Klubiński, Kustosz Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie. Ksiądz, pochodzący z Ciechanowa, reprezentował drohiczyńskiego biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, który napisał recenzję i wstęp do książki.

– Jan Paweł II ma już swój słynny Wielki Portret wykonany z ponad 100 tysięcy zdjęć –powiedział nam prezes Towarzystwa Dariusz Węcławski. – Natomiast nasz tomik poezji jest portretem skromniejszym, nie tak monumentalnym, ale dużo bardziej osobistym. To portret malowany refleksjami, wspomnieniami, a często także łzami ludzi bardzo wrażliwych – poetów, którzy doświadczyli cierpienia również na sobie, ponieważ część wierszy napisali artyści niepełnosprawni, chorzy na stwardnienie rozsiane.

Wcześniej wydawcy gościli u biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza w Drohiczynie. Zwiedzili, razem z duchownymi kościoła katolickiego z Niemiec, Muzeum Diecezjalne, którego kustoszem jest twórca „Ciechanowskich Spotkań Muzealnych”, ks. Marian Konrad Klubiński. Biskup otrzymał specjalny, kolekcjonerski egzemplarz publikacji „Płomyki pamięci”, natomiast biblioteka została obdarowana kilkudziesięcioma egzemplarzami tej książki. Wydawcy wierszy otrzymali od biskupa edycję książkową jego listów pasterskich i homilii.

  • Pobierz: fot. Ewa Nawrocka
  • Pobierz: fot. Ewa Nawrocka
  • Pobierz: fot. Ewa Nawrocka
  • Pobierz: fot. Ewa Nawrocka
  • Pobierz: fot. Ewa Nawrocka
  • Pobierz: fot. Ewa Nawrocka

Liczba wyświetleń: 318

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.