Z regionu

Podsumowanie europejskiej części projektu Chinese-European Partnership for Development

2012.04.20 13:45 , aktualizacja: 2012.04.20 14:18
Autor: Monika Płochocka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. cepd.info
fot. cepd.info

Zakończyła się pierwsza, rozszerzona na cały kontynent europejski, część projektu współpracy ekonomicznej pomiędzy studentami najlepszych uczelni z Polski i Chin. Dotychczas w żaden projekt studencki nie było jednocześnie zaangażowanych tak dużo polskich i europejskich instytucji rządowych.

 

Chinese-European Partnership for Development obejmuje dwa dwunastodniowe wyjazdy uczestników do Europy i Chin. Podczas pierwszej, europejskiej części, która miała miejsce na przełomie marca i kwietnia, goscie z Azji mieli okazję zaznajomić się z zasadami funkcjonowania Unii Europejskiej oraz jej najważniejszych instytucji. Debaty i szkolenia w takich miejscach jak Europejski Bank Centralny, Parlament Europejski czy spotkanie w Komisji Europejskiej z Januszem Lewandowskim były niepowtarzalną szansą przybliżenia studentom Chin rynku zjednoczonej Europy i wspólnej polityki walutowej. Na spotkaniach z ekspertami poruszane były tematy współpracy gospodarczej ramach Unii Europejskij, w tym Polski, z Państwem Środka.

 

Istotę przedsięwzięcia podkreślił gość honorowy Gali Otwarcia Projektu, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Sun Yuxi. Ambasador zauważył, że w ostatnim czasie liczba chińskich studentów uczących się w Polsce zwiększyła się trzykrotnie, a CEPD to jedyny projekt na świecie, który pozwala młodym ludziom z Polski i Chin wyjątkowo dokładnie poznać rynki gospodarcze obu regionów. To idealny moment na budowanie relacji chińsko-polskich wśród studentów, którzy za kilka lat będą inwestować i rozwijać rynki w swoich państwach.

 

Ideę wymiany docenił także Prezydent RP Bronisław Komorowski. -Jestem przekonany, że projekt będzie drogowskazem dla kolejnych inicjatyw łączących nasze kraje, narody i kultury. To w tych sferach powstają więzi ważne, głębokie i trwałe, które później ułatwią relacje gospodarcze i dyplomatyczne – podkreślił prezydent.

 

Przed uczestnikami jeszcze drugi, równie intensywny wyjazd, tym razem do Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Chinese-European Partnership for Development to interdyscyplinarny projekt polsko-chińskiej wymiany studentów o tematyce ekonomiczno-gospodarczej. Organizatorami są najlepsze uczelnie Polski i Chin: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Peking University oraz Hong Kong University of Science and Technology. CEPD umożliwia studentom wgląd w sytuację ekonomiczną i polityczną wszystkich uczestniczących państw, pozwala na zbudowanie długotrwałych relacji między społecznościami ekonomicznymi oraz promuje kraje wraz z ich kulturą, tradycją i rynkami inwestycyjnymi.

 

Honorowy patronat nad projektem objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 251

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.