Z regionu

„Wieża malowana”. Wspomnienia o Wojciechu Siemionie

2012.04.27 10:00 , aktualizacja: 2012.04.27 10:33

Autor: Jolanta Róg, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Wprowadzenie: Elwira Kasprzak

„Wojtku, Wojtku, Wojtku… gdzieś Ty jest…?” – tym tęsknym przywołaniem za artystą rozpoczęła w Sannikach (powiat gostyniński) spotkanie Joanna Kasperska, recytując utwory i wspomnienia m.in. Wandy

Czubernatowej, Tadeusza Różewicza, Józefa Małka, Zbigniewa Jerzyny – przyjaciół i artystów, którzy znali Wojciecha Siemiona.
 

Nieprzypadkowe było to wspomnienie, gdyż artysta, aktor, popularyzator kultury ludowej i wsi polskiej był jednym z pierwszych inicjatorów powstania ośrodka chopinowskiego w Sannikach i przywrócenia kompozytora Sannikom. To właśnie tu, w Sannikach, na pierwszym koncercie chopinowskim w lutym 1981 r. wystąpił Wojciech Siemion, recytując poezję i prozę przy akompaniamencie utalentowanej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej. Każdy następny występ artysty w koncertach poetycko-muzycznych był bardzo oczekiwany przez sannicką publiczność.
 

Koncertowi odbywającemu się w scenerii zaaranżowanej przez malarkę Annę Sobol towarzyszył pokaz filmu pod tym samym tytułem oraz promocja książki biograficzno-wspomnieniowej pt. ,,Wieża malowana” Józefa Plessa. Tytuł publikacji jest nawiązaniem do spektaklu poetyckiego w wykonaniu młodziutkiego Wojtka Siemiona, który otworzył mu drogę do kariery. Całość zwieńczyła oprawą muzyczną pianistka wielokrotnie występująca z Wojciechem Siemionem – Joanna Maklakiewicz.

 


Organizatorzy koncertu: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Sannickie Koło chopinowskie, TiFC w Warszawie, GOK i Urząd Gminy w Sannikach.


 

  • Jolanta Róg
  • Jolanta Róg
  • Jolanta Róg
  • Jolanta Róg

Liczba wyświetleń: 439

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.