Z regionu

Staropolskie smakołyki w skansenie

2012.05.07 13:20 , aktualizacja: 2012.05.07 15:26

Autor: Jarosław Asztemborski, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 6 maja br., obyła się prawdziwa biesiada. Impreza „Gotowanie na polanie” przyciągnęła nie tylko smakoszy, ale i twórców mazowieckiej kuchni regionalnej.

 

Skansen odwiedziło ponad 1200 gości, którzy delektowali się wieloma smakołykami. Ogromnym powodzeniem cieszyła się grochówka z kuchni polowej, naturalny chleb ze smalcem, pyszne bułki, ciasta i ciasteczka, pierogi, kluski kartoflane, bigosy, domowe wędliny oraz nalewki i miody pitne.

 

Już od 10 lat najważniejszym punktem imprezy jest konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką. Pozwala on odkryć smaki nieznane w innych regionach kraju. Tegoroczny konkurs miał charakter otwarty. Każdy, kto lubi gotować i jest właścicielem przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, miał szansę zaprezentować swoje umiejętności. Nie zabrakło więc kół gospodyń wiejskich, gospodarstw agroturystycznych oraz producentów produktów tradycyjnych. Liczył się nie tylko smak przyrządzonych dań, ale również sposób ich podania. Jury oceniło 40 potraw przygotowanych przez 13 uczestników.

 

Przyznanych zostało 6 nagród głównych w kategoriach: napój, zupa, potrawa mięsna, danie jarskie, przekąska i deser. Za najsmaczniejsze uznane zostały:

  • w kategorii „zupa” – zagraj mazowiecki z okrasą przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Grodkowie Zawisze;
  •  w kategorii „danie jarskie” – pyzy ziemniaczane (biedaki) autorstwa Martyny Częścik z Żulina;
  • w kategorii „potrawa mięsna” – żebro na miodzie w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Smrock-Dwór;
  • w kategorii „przekąska” – kiszka ziemniaczana przyrządzona przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich JAGNA w Tłuchowie;
  • w kategorii „deser” – ciasteczka owsiane Agnieszki Samsel z Czarni;
  • w kategorii „napój” – nalewka z pigwy Marii Piórkowskiej z Bandyś.

 

Jak co roku duże zainteresowanie wzbudził kiermasz ludowego rzemiosła i rękodzieła. W ofercie wystawców znalazły się między innymi: ceramiczne i drewniane naczynia, wyroby z wikliny, filcu, ręcznie wykonana biżuteria, lampy witrażowe czy aniołki i świątki z drewna. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

To nie jedyne atrakcje, które tego dnia czekały na gości Muzeum. Wystawy prezentowane w dworze szlacheckim i dziesięciu zagrodach z końca XIX i początku XX wieku przybliżały codzienne życie wsi mazowieckiej. Zwiedzający mieli szansę przyjrzeć się pokazom rzemiosła i rękodzieła ludowego: kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa, tkactwa, papieroplastyki, szewstwa. W wiejskiej izbie szkolnej odbywały się lekcje kaligrafii a na podwórku szkolnym – dawne zabawy wiejskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje tradycyjnych zajęć gospodarskich: wyrobu masła, przędzenia wełny na kołowrotku, wirowania śmietany za pomocą centryfugi a także wiosennych prac polowych (orki konnej, bronowania i siewu).

Liczba wyświetleń: 517

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.