Z regionu
Benefis Witolda Sadowego
2012.05.15 12:35 , aktualizacja: 2012.05.21 13:50
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
- fot. Zofia Szuster
Benefis Witolda Sadowego, aktora, dziennikarza i kronikarza teatrów Warszawy odbył się 14 maja br. w stołecznym Teatrze Powszechnym. W uznaniu całokształtu działalności marszałek Adam Struzik uhonorował jubilata Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie wręczył zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński.
Witold Sadowy urodził się 7 stycznia 1920 r. Debiutował 8 maja 1945 r. na deskach Teatru Powszechnego rolą Florisa w „Burmistrzu Stylmondu" Maurice Maeterlincka. Życie i pracę artystyczną związał z Warszawą i stołecznymi scenami; występując m.in. w teatrach: Powszechnym, Muzycznym, Domu Wojska Polskiego, Małym, Rozmaitości, Jaskółka, Komedia, Polskim czy Nowym.
Zasłynął wieloma rolami. Grał m.in. z Mirą Zimińską, Ludwikiem Sempolińskim i Janem Mrozińskim w „Żołnierzu królowej Madagaskaru”, Mieczysławą Ćwiklińską w „Uczonych białogłowach”, Janiną Romanówną w „Sprytnej wdówce”, Leokadią Pancewicz-Leszczyńską w „Magazynie Małgorzaty Charette”, Janem Kreczmarem w „Tymonie Ateńczyku”, Barbarą Krafftówną i Wieńczysławem Glińskim w „Ślubach panieńskich”, Emilią Krakowską w „Żabusi”, Wojciechem Brydzińskim i Juliuszem Osterwą w „Lilli Wenedzie”, Janem Świderskim, Ryszardą Hanin i Hanką Skarżanką w „Na dnie” i Ignacym Gogolewskim w „Ożenku”. Po raz ostatni wystąpił na scenie w roku 1989 w roli Feldmarszałka w „Gałązce rozmarynu” Zygmunta Nowakowskiego.
W 2009 r. wydał swoją czwartą książkę poświęconą teatrowi i życiu teatralnemu pt. „Czas który minął”. Wcześniej ukazały się „Ludzie teatru – mijają lata, zostają wspomnienia”, „Teatr, plotki, aktorzy”, „Za kulisami i na scenie”. Obecnie jest stałym felietonistą m.in. w „Gazecie Wyborczej”.
W 2011 r. został laureatem najwyższej nagrody aktorskiej - Specjalnego „Feliksa Warszawskiego” za całokształt działalności.
Jego talent, zdolności popularyzatorskie, ogromna wiedza i zaangażowanie w sprawy kultury, a w szczególności w sprawy teatru i jego środowiska od lat są cenione w kraju i za granicą wśród artystów i widzów różnych pokoleń.
Liczba wyświetleń: 614
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.