Z regionu

Burzliwa historia północnego Mazowsza

2012.05.17 12:25 , aktualizacja: 2012.05.17 12:32

Autor: Barbara Szemplińska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. Barbara Szemplińska
fot. Barbara Szemplińska
fot. Barbara Szemplińska
fot. Barbara Szemplińska

15 maja br. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbyła się promocja książki prof. dr. hab. Ryszarda Juszkiewicza pt. „Działania militarne na północnym Mazowszu i w korytarzu pomorskim 1920”.

 

Książka jest wartościowym i przystępnym kompendium wiedzy o wydarzeniach, które wpłynęły na rzeczywistość ustrojowo-polityczną całej Europy. W polskiej historiografii nazywamy je cudem nad Wisłą. Autor publikacji Ryszard Juszkiewicz przybliża czytelnikom szczegóły walk zbrojnych rozgrywających się latem 1920 r. na północ od Warszawy, m.in. w Mławie, Ciechanowie i Płońsku. Przybliża wysiłek i zapał zwykłych żołnierzy oraz ludności cywilnej. Ukazuje Polaków, którzy narażali zdrowie i życie w obronie odradzającej się ojczyzny.

 

Książka powstała dzięki wnikliwej analizie publikacji z okresu wojennego, pozycji archiwalnych oraz tych, które pojawiły się na rynku wydawniczym w ostatnich latach. Jej niewątpliwym walorem jest również bogaty materiał ikonograficzny.


Ryszard Juszkiewicz – prawnik i historyk, za rozprawę „Mławskie Mazowsze w latach 1939-1945”, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Stanisława Herbsta, uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Pracę habilitacyjną „Wrzesień 1939 roku na Mazowszu Północnym” obronił w 1991 r. na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w1996 r. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Stacji Naukowej w Mławie. Z jego inicjatywy powołano m.in. Państwową Szkołę Zawodową w Ciechanowie i Mławie. Jest autorem i współautorem 32 książek o tematyce historycznej oraz 600 artykułów i prac przyczynkarskich. Należy do wielu towarzystw naukowych.

Liczba wyświetleń: 498

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.