Z regionu
Jubileusz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych
2012.05.17 15:30
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych ma już 60 lat. Jubileusz obchodzono 16 maja br. w warszawskim „Och-teatrze”. Podczas uroczystości placówka uhonorowana została Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie w imieniu marszałka Adama Struzika wręczył zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński. Obchodom towarzyszył spektakl „Piosenki z teatru” w wykonaniu Krystyny Jandy.
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych (ICiMB) jest jedyną w Polsce jednostką naukowo-badawczą i wdrożeniową obejmującą swoim obszarem działania wszystkie dziedziny nauki i przemysłu związane z przetwórstwem surowców niemetalicznych, technologią produkcji materiałów ceramicznych i szkła, materiałów ogniotrwałych, mineralnych materiałów budowlanych, spoiw mineralnych oraz wyrobów betonowych.
Ściśle współpracuje z jednostkami akademickimi takimi jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie czy Politechnika Warszawska, realizując z nimi projekty badawcze. Jest trwałym i ważnym elementem polskiego środowiska naukowo-badawczego, łączącego wysoki poziom badań z efektywnym wdrażaniem rozwiązań teoretycznych w praktycznym funkcjonowaniu. Tradycja i nowoczesność, dociekliwość badawcza, rzetelność w realizacji prac naukowych – to podstawy dobrej i rozpoznawalnej marki instytutu.
Poza działalnością naukowo-badawczą placówka podejmuje się wytwarzania na skalę przemysłową produktów specjalnych, małoseryjnych i unikalnych, wypełniając nisze rynkowe. Osiągnięcia instytutu pozwoliły na nadanie jej, przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prestiżowej kategorii naukowej A (najwyższej). W 2011 r. na międzynarodowych wystawach innowacji i wynalazków placówka zdobyła 10 złotych, 9 srebrnych, 5 brązowych medali oraz uhonorowana została 7 wyróżnieniami i nagrodami specjalnymi.
Obecnie Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie jest współrealizatorem projektu „Ceramic Glaze Recipes – CGR (Receptury Szkliw Ceramicznych)”, wdrażanego w ramach programu Leonardo da Vinci. Program ten jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme).
Liczba wyświetleń: 348
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.