Z regionu

„Jarmark Europa IX-XI wiek”

2006.03.02 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

16 lutego 2006 roku, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, otwarto wystawę zatytułowaną: „Jarmark Europa IX-XI wiek”, przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Eksponaty przedstawione na wystawie, pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wystawa prezentuje najważniejsze szlaki handlowe średniowiecznej Europy oraz wskazuje na towary, po które kupcy wędrowali do sąsiednich krajów.

Eksponatami są skarby odnalezione prawdopodobnie w pobliżu szlaków handlowych oraz miejsc kultu. Na wystawie zobaczyć można srebrne monety pochodzące ze skarbów odkrytych w Górze Strękowej gm. Zawady, Stryjewie Wielkim, gm. Grudusk oraz Brzozowie Nowym, gm. Dzierzgowo. Znaleziska z Góry Strękowej i Stryjewa Wielkiego należą do najstarszych na terenie całego Mazowsza. Zostały zdeponowane w X wieku i oprócz monet zawierały ozdoby pochodzące z kręgu kultury orientalno-bizantyjskiej oraz z terenów Rusi Kijowskiej. W skarbach wystąpiło również tzw.: „srebro siekane” czyli celowo pocięte monety i ozdoby. To dowodzi, że w czasach średniowiecza stosowano kruszcową formę pieniądza w postaci srebra ważonego. Cięcie srebrnych monet pozwalało uzyskać mniejszą jednostkę płatniczą podczas transakcji handlowych.

Prezentowane na wystawie znaleziska interpretowane są przez archeologów jako skarby kupieckie. Mogą mieć także kultowe (czyli pozaekonomiczne) znaczenie.

Wystawę można oglądać do końca kwietnia br.

W oparciu o wystawę pracownicy muzeum prowadzą lekcje, podczas których uczestnicy poznają historię oraz rodzaje pieniędzy, które w średniowiecznej Europie stanowiły środek płatniczy. Każdy ma okazję własnoręcznie wybić monetę okolicznościową oraz wykonać ozdoby z modeliny, stylizowane na biżuterię z okresu wczesnego średniowiecza.
  • Eksponaty
  • Eksponaty

Liczba wyświetleń: 457

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.