Z regionu

Jak to dawniej bywało...

2012.08.08 09:45 , aktualizacja: 2012.08.10 12:41

Autor: Tomasz Dzikowski, Wprowadzenie: Urszula Sabak

  • fot. Barbara Polakowska
  • fot. Barbara Polakowska
  • fot. Barbara Polakowska
  • fot. Barbara Polakowska
  • fot. Barbara Polakowska
  • fot. Barbara Polakowska
  • fot. Barbara Polakowska
  • fot. Barbara Polakowska
  • fot. Barbara Polakowska

Tradycyjne prace polowe na pewno zostaną zachowane w pamięci także południowych mieszkańców Mazowsza. Autentyczne, używane dawniej narzędzia rolnicze, służące do uprawy roli i zbioru plonów można było zobaczyć podczas pokazu żniw w Muzeum Wsi Radomskiej.

 

Wszystkie narzędzia i maszyny rolnicze pochodziły ze zbiorów muzeum, które dzięki temu mogło zorganizować niepowtarzalną imprezę ukazującą dawne metody zbioru zbóż. Zwiedzający mogli uczestniczyć w warsztatach interaktywnych, pokazie mechanicznego trzepania lnu, a także obejrzeć filmy edukacyjne pt. „Kto ma żytko, ten ma wszystko” i „Od rośliny do tkaniny”.

 

Tradycyjny, ręczny zbiór zbóż oraz zwyczaje żniwne zaprezentował Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych. Przy pomocy kosy pracowano na polu owsa, sierpem zbierano orkisz. Całość opatrzono na żywo komentarzem etnograficznym. Również goście mieli możliwość spróbowania własnych sił w pracach polowych – pomagali przy ścinaniu zboża sierpem i kosą oraz wiązaniu snopków. Natomiast największy areał, obsiany żytem, był miejscem pokazu zbioru mechanicznego – przy pomocy kosiarki z osprzętem żniwnym „zaprzężonej” do ciągnika SAM. Na tę okazję uruchomiono także unikat w muzealnej kolekcji – liczący 74 lata niemiecki ciągnik Kramer K18, jeden z 755 egzemplarzy, jakie w tej wersji produkcyjnej opuściły fabrykę, i jedyny znajdujący się w polskich muzeach. Wraz z Kramerem zaprezentowano również żniwiarko-wiązałkę Lanz z lat 40. ubiegłego wieku. Pokazom towarzyszyły występy kapeli Zdzisława Kwapińskiego z Radomia i Jana Wochniaka z Wieniawy oraz konkursy dla publiczności i kiermasz twórczości ludowej.

Liczba wyświetleń: 354

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.