Z regionu

Niedzielna uczta artystyczna w Opinogórze

2012.09.11 08:35 , aktualizacja: 2012.09.11 15:33

Autor: Barbara Szemplińska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Urszula Sabak

  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska

Miłośnicy niedzielnych koncertów w Opinogórze nie zawiedli się i tym razem. 9 września br. w Dworze Krasińskich wystąpili znakomici artyści: Monika Rosca – pianistka i Krzysztof Woźniczko – altowiolista. Pokazano również wystawę rysunków i medali autorstwa Marka Zalewskiego, a także – w ramach tzw. Galerii Jednego Obrazu – dzieło z wystawy „Malarstwo Januarego Suchodolskiego 1797 – 1875” pt. „Prezent królewski wg poematu Kohort Wincentego Pola”.

 

Pianistka Monika Rosca – widzowie pamiętają ją z ekranizacji powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, w której zagrała Nel – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w 1985 r. i została asystentką, a następnie adiunktem w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Dalszym źródłem jej inspiracji wykonawczych były kursy mistrzowskie u prof. Rudolfa Kerera i prof. Ryszarda Baksta. Była stypendystką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Jest laureatką wielu międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych, m.in.: Rina Sala Gallo w Monza we Włoszech, Konkursie Pianistów i Wokalistów im. Marii Callas w Atenach, Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej i Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Paryżu. Wiele koncertowała w Europie, brała udział w festiwalach pianistycznych w Dusznikach, Antoninie, Łodzi, Bordeaux, Bergerac i Tiranie. Występowała także poza Europą, m.in.: w Japonii, Korei Płd., Indonezji, Indiach, Australii i USA. Nagrywała dla Polskiego radia i Telewizji.

 

Towarzyszący artystce podczas koncertu Krzysztof Woźniczkow 1996 r. ukończył studia na Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie altówki prof. Stefana Kamasy. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów dla altowiolistów, a także dla zespołów kameralnych. W 1995 r. powołał do życia Kwartet im. Karola Szymanowskiego z siedzibą w Hannoverze. Kwartet ten pracował pod okiem jednego z najlepszych kameralistów na świecie, jakim bez wątpienia jest prof. Hatto Beyerle. Największą jednak inspiracją dla Krzysztofa pozostaje prof. Tabea Zimmermann, która w 1990 r. zachęciła go do wykonania solowego repertuaru altówkowego z towarzyszeniem orkiestry. Krzysztof Woźniczko pracował także pod kierunkiem prof. Kurta Lewina, który przez 7 lat był jego mentorem i opiekunem muzycznym. Na swoim koncie ma ponad 300 koncertów.

 

Prezentujący wystawę rysunków i medali artysta, Marek Zalewski, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pedagog, animator kultury, autor wielu pomników i rzeźb w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, grafiką, medalierstwem i architekturą wnętrz. Niedzielna wystawa rysunków – szkiców drzew jest wyrazem jego bliskiego kontaktu z naturą.

Liczba wyświetleń: 445

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.