Z regionu
Oberki w muzeum
2012.10.08 12:15 , aktualizacja: 2012.10.09 15:44
Autor: Inga Pytka-Sobutka, Starostwo Powiatowe w Szydłowcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak
Ten, kto przyszedł na otwarcie wystawy „Harmonie – gra cały świat” miał niepowtarzalną okazję wysłuchania w murach szydłowieckiego zamku oberków, polek i mazurów granych na harmoniach pedałowych i ręcznych.
Dzięki wystawie przygotowanej przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, możemy zobaczyć największą w polskich zbiorach muzealnych, i zarazem najbardziej różnorodną, kolekcję harmonii. Te niezwykłe instrumenty wytwarzane były w Polsce na początku XX w. w ponad trzydziestu ośrodkach. Niemal wszystkie przykłady produkcji można obejrzeć na ekspozycji. Wśród nich znajdują się harmonie tworzone przez Czesława Adamczyka ze Skarżyska. Jego brat, Jerzy Adamczyk, podczas wernisażu zagrał oberki oraz polkę. Skocznych oberków można było wysłuchać również w wykonaniu kapeli Jana Maraska, w której oprócz harmonisty zagrał skrzypek Jan Gaca oraz Andrzej Wiórkiewicz na bębenku. Goście wernisażu wysłuchali także mazurów granych przez Wiesławę Gromadzką na harmonii pedałowej. Dopełnieniem koncertu był występ Marcina Snokowskiego – zagrał na harmonii chromatycznej guzikowej pięciorzędowej oraz cytrzysty Grzegorza Tomaszewskiego, który pokazał swoisty eksperyment muzyczny, grając jednocześnie na cytrze i akordeonie.
Muzykanci i muzycy reprezentowali, prócz różnych stylów grania i harmonii, również cztery powiaty – konecki, opoczyński, przysuski i szydłowiecki – tworzące porozumienie Ziemia Odrowążów. Wystawę objął honorowym patronatem marszałek województwa Adam Struzik, którego reprezentowała podczas wernisażu Bożenna Pacholczak, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Wystawę można zobaczyć w salach MLIM do lutego 2013 r. Jej kuratorem jest dr Aneta Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Liczba wyświetleń: 214
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.