Z regionu

Wystawa „Osadnictwo olenderskie na Mazowszu ” w Sejmie

2012.11.22 14:30 , aktualizacja: 2012.11.22 14:41

Autor: Grzegorz Piaskowski, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W holu głównym Sejmu RP została otwarta wystawa "Osadnictwo olenderskie na Mazowszu". Wernisaż odbył się 21 listopada br.

 

W otwarciu wystawy udział wzięli parlamentarzyści, (w tym przedstawiciele ziemi płocko-ciechanowskiej), przedstawiciele ministerstw oraz innych urzędów państwowych, a także goście Sejmu i pracownicy Muzeum. Na początku inicjator wystawy poseł Piotr Zgorzelski z punktu widzenia historyka wyjaśnił skomplikowane pojęcie olenderskiego etnosu. Dyrektor Leonard Sobieraj opowiedział o zbiorach i ekspozycjach Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz prowadzonych przez Dział Etnografii badaniach osadnictwa olenderskiego. Autorzy wystawy Magdalena Lica-Kaczan i Grzegorz Piaskowski wprowadzili obecnych w temat osadnictwa olenderskiego na Mazowszu i odpowiadali na liczne pytania zainteresowanych, dotyczące m.in. tego, jak olendrzy radzili sobie z problemem dotyczącym także dzisiejszych czasów, czyli regularnymi wylewami Wisły.

 

Na wystawie obecny był marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który wraz z dyrektorem muzeum i pracownikami Działu Etnografii oceniał możliwość podjęcia działań służących rozwojowi turystycznemu obszarów, których dotyczy wystawa, w tym budowy skansenu olenderskiego.

  • Kościół ewangelicki w...
  • Wyrób olenderskich powideł...

Liczba wyświetleń: 623

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.