Z regionu

Wizyta studyjna delegacji rządowej z Iraku

2013.02.04 11:05 , aktualizacja: 2013.02.06 10:25

Autor: Sylwia Sztark, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i Polska Agencja Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Gospodarki zorganizowały wizytę w Polsce z przedstawicielami administracji rządowej Iraku. Życzeniem delegacji było odwiedzić regionalne instytucje, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorców.

 

Z delegacją, w której skład weszli m.in.: dr Hameed Al-Anbari – członek Rady Doradczej przy Prezesie Rady Ministrów Iraku, odpowiedzialny za restrukturyzację, odbudowę oraz strategie rozwoju sektora prywatnego, Sadeq Hussein Sultan – dyrektor generalny w Ministerstwie Handlu, dr Ihsan Shamran Al-Yasiri– dyrektor generalny w Narodowym Banku Iraku oraz przedstawiciele irackich przedsiębiorców spotkali się: Tomasz Waźbiński – zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka oraz Krzysztof Filiński – prezes Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.

 

Dyrektor Tomasz Waźbiński przedstawił reprezentantom irackich instytucji ideę oraz istotę samorządu terytorialnego w Polsce. Omówił także główne kompetencje organów województwa. Przedstawiciele Agencji Rozwoju Mazowsza SA przedstawili wskaźniki społeczno-gospodarcze charakteryzujące nasz region. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem irackich gości. Członkowie delegacji zaintrygowani byli faktem powołania przez Samorząd Województwa Mazowieckiego spółki prawa handlowego, jaką jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A.

 

Członkowie delegacji zapewnili stronę polską o szerokich możliwościach inwestycyjnych w Iraku, kompleksowej obsłudze potencjalnych inwestorów, stabilności systemu bankowego oraz bezpiecznej sytuacji w kraju. W sytuacji kryzysu ekonomicznego w Europie, Irak wydaje się być dobrym miejscem dla inwestycji. Irak przeżywa obecnie duże pobudzenie ekonomiczne, które stanowi niepowtarzalną szansę wejścia na rynek. Iracka gospodarka potrzebuje modernizacji i odnowy niemal we wszystkich gałęziach przemysłu i usług. Polskie firmy z pewnością dysponują ofertą, która spotka się z zainteresowaniem strony irackiej.

 

Delegacja iracka zaprosiła mazowieckich przedsiębiorców do wzięcia udziału w targach, które odbędą się w Bagdadzie w listopadzie br. Dyrektor Tomasz Waźbiński zwrócił uwagę, że jest to przedsięwzięcie, które wpisuje się w projekt 1.7 RPO WM 2007 – 2013 polegający na promocji gospodarczej województwa mazowieckiego. Na koniec spotkania zabrał głos przedstawiciel UNDP w Polsce, który poinformował, że w połowie lutego przyjeżdża do Polski kolejna iracka delegacja. Ponadto w ramach inicjatywy Narodów Zjednoczonych Global Compact zostało powołane Polsko – Irackie Zrzeszenie Biznesu, którego zadaniem będzie zintensyfikowanie współpracy polsko – irackiej w dziedzinie gospodarki.

  • Pobierz: fot. Iwona Dybowska
  • Pobierz: fot. Iwona Dybowska
  • Pobierz: fot. Iwona Dybowska
  • Pobierz: fot. Iwona Dybowska
  • Pobierz: fot. Iwona Dybowska

Liczba wyświetleń: 394

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.