Z regionu

Zaginione – ocalone

2013.03.18 15:40 , aktualizacja: 2013.03.19 15:40

Autor: Agnieszka Niedźwiedzka, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Witold Manaj
  • fot.Witold Manaj
  • fot.Witold Manaj
  • fot.Witold Manaj

To hasło przyświecające szczecińskiej kolekcji starożytności pomorskich sięgających epoki kamienia aż po wczesne czasy średniowiecza, które można oglądać teraz w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Wystawę, przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, otworzył członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

Prezentowane eksponaty to ozdoby ze złota, srebra, brązu w postaci naszyjników, bransolet, naramienników ukazujące bogactwo zabytków archeologicznych. To także złote monety, broń, naczynia używane w dawnych czasach. Wszystkie zgromadzone kolekcje pochodzą z przypadkowych odkryć lub znalezisk.

 

Laska magiczna z poroża jelenia to następna ciekawa ozdoba kolekcji, zwana laską władzy, na której wyryta jest postać ludzka.

 

Charakterystycznym elementem wystawy jest unikatowy zabytek w postaci figurki bursztynowego misia, określanej mianem ,,niedźwiadka szczęścia’’, pochodzącej z 1887 r. Jest ona amuletem szczęścia i maskotką miasta Słupsk.

 

Wystawę można oglądać od 17 marca do 8 września 2013 r.

Liczba wyświetleń: 246

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.