Z regionu

Rok 2013 rokiem Aleksandra hrabiego Fredry

2013.03.22 11:35

Autor: oprac. Agnieszka Niedźwiedzka, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka
  • fot. Agnieszka Niedźwiedzka

Otwarciem wystawy „Stąd Nasz Ród” zainaugurowano na Mazowszu obchody Roku Aleksandra hrabiego Fredry w 220. rocznicę urodzin twórcy. Spotkanie stało się też okazją do upamiętnienia 225. jubileuszu urodzin generała Piotra Szembeka.

 

Wystawa przybliża życie i twórczość Fredry, prezentuje pamiątki związane z życiem twórcy. Popularyzuje też wiedzęna temat przybyłego w XVI w. z Niemiec do Polski, znakomitegoi zasłużonego dla naszego kraju rodu Szembeków, który na przestrzeni wieków wydał wielu dygnitarzy, wybitnych duchownych i świeckich.

 

Bardzo ciekawa wystawa, zorganizowana w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumlaw Warszawie, poświęcona Szembekom i Fredrom, to już kolejne zrealizowane przez Towarzystwo Historyczne cenne przedsięwzięcie o podobnym charakterze.– Ekspozycja stanowi wspaniałe otwarcie obchodów 220. rocznicy urodzin najznakomitszego polskiego komediopisarza. Zachęciła też Sejmik Województwa Mazowieckiego do ogłoszenia roku 2013 „Rokiem Aleksandra hrabiego Fredry na Mazowszu”– podkreślił podczas wernisażu członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. – Wierzę, że ekspozycja spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Jestem przekonany, że umożliwi poznanie mniej znanych faktów z biografii autora „Zemsty”, „Ślubów Panieńskich” i innych dzieł, a także zachęci do odkrywania na nowo jego spuścizny literackiej. Mam też nadzieję, że wystawa przyczyni się znacząco do popularyzowania wiedzy o życiu i dokonaniach generała Piotra hrabiego Szembeka oraz innych przedstawicieli tego rodu – podsumował członek zarządu.

 

Uroczystość otwarcia wystawy uświetniły występy prezentujące sceny z życia Fredry w wykonaniu teatru szkolnego „Paradox” z LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Jakuba Jasińskiego, inscenizowana rozmowa Szembeka z Fredrą, a także projekcja filmu „Saga:Szembekowie”.

Liczba wyświetleń: 368

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.