Z regionu
Weekendowa przygoda z muzyką tradycyjną
2013.04.18 15:10 , aktualizacja: 2013.04.19 16:01
Autor: Katarzyna Zedel, MLIM w Szydłowcu, Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Świercz
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Borny
- Fot. M. Borny
„Graj mi muzykancie, ja cie lubie słuchać” - pod takim hasłem odbyły się w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu warsztaty instrumentalne i taneczne. Tajniki gry na skrzypcach, basowania oraz bębnienia zdradził mistrz ludowej muzyki skrzypcowej Jan Gaca. Warsztaty taneczne z pasją i znastwem poprowadziła Katarzyna Tucholska – harmonistka i tancerka związana z warszawskim Stowarzyszeniem „Dom Tańca”.
Weekendowa przygoda z muzyką tradycyjną w szydłowieckim zamku rozpoczęła się w 12 kwietnia br. od warsztatów tańca. Uczestnicy tańczyli w sali kominkowej muzeum przy muzyce granej na żywo, ciekawie rezonującej w zamkowej przestrzeni.
Następnego dnia rozpoczęły się warsztaty instrumentalne, na które przyjechali uczestnicy z całej Polski. Wstępem do zajęć był film Andrzeja Bieńkowskiego „Basy”. Występujący w nim bębnista z Kapeli Stanisława Klejnasa gra na instrumencie, który obecnie znajduje się w zbiorach MLIM. Jan Gaca opowiedział o swojej przygodzie z muzyką. Adepci sztuki muzykanckiej z największą uwagą wsłuchiwali się w każdy dźwięk płynący z mistrzowskich skrzypiec. Naukę gry na poszczególnych instrumentach kontynuowano już w podgrupach: uczestników szkolił pan Jan, pomagali mu: Katarzyna Zedel, Katarzyna Rosik i Michał Maziarz.
Muzeum zaprosiło także muzykantów z regionu: Wiesławę Gromadzką, Piotra Sikorę, Jana Wochniaka, Aleksandra Krupę, Michała Kapturskiego, Tomasza Stachurę, Andrzeja Wiórkiewicza, Zdzisława Wapińskiego, Krzysztofa Deję, Tadeusza Saubuta, i Michała Kwapińskiego. Gościem był także prof. Zbigniew Przerembski – wybitny etnomuzykolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Instytutu Sztuki PAN.
Już dziś zapraszamy na jesienną część warsztatów „Graj mi muzykancie, ja cie lubie słuchać”, w czasie których mistrzowie Jan i Czesław Adamczykowie będą uczyli gry na harmonii trzyrzędowej.
Liczba wyświetleń: 242
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.