Z regionu
Fangoriada w Błędowie
2013.05.02 13:35 , aktualizacja: 2013.05.02 13:51
Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
- fot. Michał Skrzypiec
- fot. Michał Skrzypiec
- fot. Michał Skrzypiec
- fot. Michał Skrzypiec
- fot. Michał Skrzypiec
Fangoriada – pod takim hasłem odbył się 1 maja br. pierwszy festiwal sztuki w Błędowie (pow. grójecki) połączony z obchodami 90-lecia malarza i grafika Wojciecha Fangora.
Impreza rozpoczęła się „Mistrzowskim szlifem”, czyli spotkaniem studentów Akademii Sztuk Pięknych z artystą Wojciechem Fangorem. Następnie gości zaproszono na wernisaż wystawy prac żaków z wydziału malarstwa ASP w Warszawie oraz na koncert orkiestry kameralnej pod batutą Beaty Herman. Odbyła się także premiera albumu fotograficznego Bogdana Sarwińskiego „Fangormagorie” – publikacji dokumentującej pracę i życie malarza. Zorganizowano happening „Modlitwa o wschodzie słońca”. W przedstawieniu „Sztuka łączy” wystąpił również Piotr Kajetan Matczuk.
Uroczystość uświetniło uhonorowanie jubilata Wojciecha Fangora Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, przyznanym za wieloletnią działalność artystyczną promującą polską kulturę – malarstwa, grafiki, plakatu – w kraju i za granicą, a także za oryginalne i nowatorskie podejście do technik plastycznych. Odznaczenie, w imieniu marszałka Adama Struzika, wręczył wicemarszałek Leszek Ruszczyk, który pogratulował artyście ogromnego talentu i światowej sławy. Wyraził także podziw i uznanie dla dzieł, które już zostały docenione przez znawców i krytyków z całego świata. Dodał również, że cieszy się, że to właśnie z Mazowszem malarz związał swoje losy.
Wojciech Fangor urodził się w 1922 r. w Warszawie, studiował w stołecznej ASP. W 1961 r. wyjechał z Polski, a od 1966 r. mieszkał w USA. Obecnie jest mieszkańcem Błędowa w powiecie grójeckim. Wśród jego prac znaleźć można nie tylko obrazy, ale też dekoracje dla baletu i monumentalne rzeźby. Dzieła Fangora znajdują się w kolekcjach muzealnych w USA, Niemczech, Australii. W 1994 r. artysta przekazał do zbiorów krajowych wiele swoich prac. Dzieła te są teraz m.in. ozdobą Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu.
Liczba wyświetleń: 542
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.