Z regionu

Czy starości należy się uczyć?

2013.06.08 11:35 , aktualizacja: 2013.06.11 15:30

Autor: Anna Jurkiewicz, Departament Polityki Społecznej i Zdrowotnej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.arch.WSS w Radomiu
  • fot.arch.WSS w Radomiu
  • fot.arch.WSS w Radomiu
  • fot.arch.WSS w Radomiu
  • fot.arch.WSS w Radomiu
  • fot.arch.WSS w Radomiu

Blisko 350 uczniów z siedmiu mazowieckich liceów wzięło udział w sportowej rywalizacji w ramach XIII Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia, która odbyła się 7 czerwca w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  w Radomiu. Spotkanie było podsumowaniem całorocznej pracy licealistów, którzy w tym roku, w ramach Szkół Promocji Zdrowia zajmowali się problematyką dotyczącą starzenia się i starości.

 

Olimpijczycy zmierzyli się w kilku konkurencjach, wśród których były m.in. sztafeta z workami, bilard z piłkami tenisowymi, skok przez duże skakanki oraz udzielanie pierwszej pomocy. Rywalizacja sportowa poprzedzona została trzyetapową olimpiadą wiedzy na temat starzenia się i starości, w której udział wzięli wszyscy uczniowie Szkół Promocji Zdrowia.

  

Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, nawiązując do tegorocznego hasła olimpiady „Czy starości należy się uczyć”, przygotował konkurs wiedzy na temat starzenia się i starości  dla wszystkich uczniów Szkół Promocji Zdrowia. Rywalizacja przebiegała w III etapach – klasowym, szkolnym i międzyszkolnym, od kwietnia do maja br. Laureaci zostali uroczyście nagrodzeni podczas Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia w Radomiu.

 

Jednym z elementów tegorocznej Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia był również konkurs na prezentację multimedialną,  tematyką nawiązującą do hasła przewodniego. Uczniowie i tutaj wykazali się niezwykłą pomysłowością oraz talentem i powstały bardzo ciekawe prace.

 

Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji sportowych i dodaniu punktów otrzymanych za wykonanie prezentacji multimedialnej, klasyfikacja końcowa
XIII Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia przedstawiała się następująco:

  1. Szkoła Promocji Zdrowia przy Samodzielnym Zespole Publicznych ZOZ im. J. Psarskiego  w Ostrołęce,
    Szkoła Promocji Zdrowia przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
  2. Szkoła Promocji Zdrowia przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
  3. Szkoła Promocji Zdrowia przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.
  4. Szkoła Promocji Zdrowia przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.
  5. Szkoła Promocji Zdrowia przy Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny.

Patronat honorowy nad XIII Olimpiadą Szkół Promocji Zdrowia objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, natomiast patronat merytoryczny –
dr n. med. Elżbieta Kozak – Szkopek Wojewódzki Konsultant w dziedzinie geriatrii z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 


Program Szkoła Promocji Zdrowia prowadzony jest od 1999 r. Powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego. Co roku ok. 700 licealistów bierze udział w dodatkowych zajęciach, które odbywają się w sześciu szpitalach zaangażowanych w akcję. Przez cały rok szkolny, co najmniej raz w tygodniu, uczniowie uczestniczą w 90-minutowych blokach zajęciowych. W tym czasie zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu m.in.: promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, udzielania pierwszej pomocy, przeciwdziałania uzależnieniom, rehabilitacji osób niepełnosprawnych, podstaw psychologii, mikrobiologii, a także żywienia. Przyglądają się pracy w szpitalu oraz uczą podstaw medycyny i zasad zdrowego stylu życia. Zajęcia w ramach tegorocznej Szkoły Promocji Zdrowia odbywały się pod hasłem „Czy starości należy się uczyć?”.

 

Program realizowany jest przez siedem mazowieckich liceów oraz sześć podległych Samorządowi Województwa Mazowieckiego szpitali: Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. J. Psarskiego w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu oraz Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach sp. z o.o. Zajęcia, prowadzone  równolegle do nauki w liceach, realizowane są w formie: wykładów, seminariów, dyskusji panelowych, gier dydaktycznych, ćwiczeń praktycznych, konferencji, wycieczek edukacyjnych oraz pokazów filmów, foliogramów i tablic.

Artykuły powiązane

Liczba wyświetleń: 289

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.