Z regionu

Marszałek w krainie truskawek

2013.06.14 11:45 , aktualizacja: 2013.06.14 11:55

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Marszałek Adam Struzik odwiedził gminę Załuski, gdzie zapoznał się z sytuacją w uprawie i handlu truskawkami i innymi owocami miękkimi, a także miał okazję spróbować lokalnej dumy – truskawki „Załuskowej”.

 

Wójt Romuald Woźniak przedstawił obecną sytuację społeczno-gospodarczą gminy Załuski oraz najważniejsze przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje. Spotkanie poświęcone było również nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej w kontekście przygotowań programów na poziomie lokalnym. Marszałek otrzymał również zaproszenie na zbliżający się „Festiwal Truskawki – Załuski 2013”, który odbędzie się 29 czerwca w Karolinowie.

 

W Polsce jest uprawianych i sprzedawanych kilkadziesiąt odmian truskawek, różniących się wyglądem, smakiem, a nawet zapachem – z przeznaczeniem zarówno dla przetwórstwa, jak i do deserów. Jedne z najbardziej znanych odmian to polka, senga i dukat. Około 25%  polskich truskawek pochodzi z Mazowsza.

  • fot. archiwum UG Załuski
  • fot. archiwum UG Załuski

Liczba wyświetleń: 385

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.