Z regionu
Rodzina – ważna rzecz
2013.06.24 10:15 , aktualizacja: 2013.06.24 15:09
Autor: opr.Agnieszka Stabińska (na podst. mat. organizatora oraz MCPS), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Około tysiąca osób z całego kraju, w tym 600 dzieci wzięło udział w I Ogólnopolskich Dniach Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim. W spotkaniu promującym wartości rodzinne udział wzięli także przedstawiciele rządu i samorządów, którzy wspólnie będą współdziałali na rzecz stworzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin. Do tej pory lokalne Karty Dużych Rodzin zawierające system ulg dla rodzin wielodzietnych wprowadziło już 50 samorządów na terenie kraju.
Wydarzenie rozpoczęło się w piątek od prezentacji rodzin na Targowisku Miejskim, po czym do późnych godzin wieczornych zaplanowano wspólne śpiewanie i zabawy integracyjne.
W sobotę, podczas bloku merytorycznego, przedstawiciele m.in. rządu, samorządów, nauki, eksperci i psychoterapeuci dyskutowali o tym, dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę. W tym samym czasie młodzież, dzieci i rodzice mogli skorzystać z wielu atrakcji, m.in. popływać w basenie, wziąć udział w warsztatach rodzinnych, zajęciach animacyjnych, tanecznych, sportowych, plastycznych, muzycznych, przedstawieniach, koncertach oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. W godzinach popołudniowych odbył się wspólny przemarsz krokiem „Poloneza” spod pomnika Józefa Chełmońskiego do Parku Skarbków, gdzie zorganizowano program sceniczny dla dzieci „Warzywolandia” oraz koncert Joszko Brody. Dzień zakończył koncert „Klasyka w plenerze” w wykonaniu Filharmonii Lwowskiej. W niedzielę uczestnicy zjazdu wzięli udział we mszy świętej w Parku Skarbków, celebrowanej przez kardynała Kazimierza Nycza, a także w specjalnych spotkaniach ze znanymi rodzinami.
Częścią trzydniowych Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin była konferencja „Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?”. Prelegenci podkreślali, że społeczność składająca się z rodzin, w tym z liczbą dzieci powyżej trojga, to główny kapitał wspólnot lokalnych. Ich bezpieczeństwo, zdrowie, rozwój i partycypacja stanowią podstawowe wyzwania dla samorządów. To właśnie samorządy prowadzą lub organizują szkoły, przedszkola, placówki ochrony zdrowia, placówki kulturalne, obiekty sportowe, urzędy pracy, instytucje pomocy i integracji społecznej oraz wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej, w tym adopcji. Realizują programy i projekty opracowane z myślą o poprawie jakości i dostępności usług społecznych z uwzględnieniem indywidualnych i lokalnych potrzeb. Podejmują interdyscyplinarne działania profilaktyczne, edukacyjne i wspierające rodzinę związane z pomocą psychologiczną, pedagogiczną, prawną i socjalną. Współpracują z instytucjami szczebla rządowego i samorządowego, z sądem rodzinnym, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, policją, pomocą społeczną, prokuraturą, komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, służbą zdrowia, placówkami oświatowymi, świetlicami terapeutycznymi i organizacjami pozarządowymi.
Wiele samorządów zarówno na Mazowszu, jak i w innych regionach w kraju, zmodernizowało na przestrzeni ostatnich kilku lat podejście do tematu pomocy rodzinie oraz popularyzacji wielodzietności jako modelowego rozwiązania zwłaszcza w czasach kryzysu wartości, niekorzystnych skutków problemów alkoholizmu, narkomanii, przemocy.
Na terenie większości powiatów trwają lub w najbliższym czasie będą prowadzone kampanie dotyczące wyrównywania szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci, w tym na rzecz adopcji i rozwoju rodzinnych form opieki nad małoletnimi z rodzin niewydolnych wychowawczo.
Liczba wyświetleń: 174
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.