Z regionu

Tam żelazo i stal królowały

2013.08.13 13:15 , aktualizacja: 2013.08.13 13:28
Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot. Piotr Stańczyk
fot. Piotr Stańczyk

Gdzie? W Chlewiskach (powiat szydłowiecki). Kiedy? 11 sierpnia br., podczas corocznego Święta Żelaza i Stali. To właśnie w trakcie tej imprezy można było m.in. oglądać wytop żelaza z dymarki świętokrzyskiej, podziwiać wyroby lokalnych rzemieślników czy też zabytkowe samochody.

 

I to jeszcze nie wszystkie punkty programu. W tym roku dodatkową atrakcją edukacyjną były prezentacje bezzałogowych modeli samolotów. Odbył się również pokaz kina 3D. Na święcie swoje pasje zaprezentowali także twórcy ludowi, artyści i kolekcjonerzy. Byli garncarze i kowale. Swoje stoiska przedstawiły pobliskie placówki muzealne.

 

Samorząd województwa reprezentował m.in. wicemarszałek Leszek Ruszczyk, który dziękując za zaproszenie, podkreślił ogromne znaczenie promocyjne imprezy. Zaznaczył, że Święto Żelaza i Stali jest nie tylko retrospekcją dawnego stylu życia na Mazowszu, ale również możliwością poznania historii i kultury najbliżej jak tylko się da, czyli przez osobisty z nią kontakt.

 

Impreza miała również swoją cześć muzyczną. Program artystyczny rozpoczęły występy ludowych zespołów śpiewaczych. Zaprezentowali się: Broniowianki, Pawłowianki, Ostałki, Załawianki, gościnnie – Jaworzanki i kapela Scyzoryki z pobliskiego województwa świętokrzyskiego. Swoje recitale dali również: Anna Prus i Darek Bernatek. Była także część taneczna festynu – wystąpiły zespoły „Okej", „Dance Project, „Expert", „Deniverse" a gwiazdą wieczoru okazała się litewska artystka Katarzyna Niemyćko.

Liczba wyświetleń: 264

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.