Z regionu
Wspólne muzykowanie w Szydłowcu
2013.09.18 12:00
Autor: Zofia Radwańska, MLIM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W dniach 14-15 września br. odbyła się druga część warsztatów pod hasłem „Graj mi muzykancie ja cie lubie słuchać”, zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, we współpracy z Regionalnym Centrum Biblioteczno-Multimedialnym.
Tym razem bajważniejsza była nauka gry na harmonii trzyrzędowej oraz barabanienia. Mistrzami spotkania byli Jan i Czesław Adamczykowie, słynni muzykanci weselni z okolic Szydłowca. Przekazywali swoją wiedzę i umiejętności gry nie tylko na harmonii ale także na skrzypcach i barabanie wzbogacając melodie o ludowe przyśpiewki. Pod czujnym okiem i uchem mistrzów grupę barabanistów moderował Mateusz Kowalski.
Sala konferencyjna Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego na te dwa dni zamieniła się w salę muzealną za sprawą eksponowanych instrumentów ze zbiorów szydłowieckiego Muzeum. Na małej ekspozycji zaprezentowane zostały harmonie ręczne i pedałowe oraz perkusja i baraban. Mistrzowie zachwycili wszystkich zebranych świetnym wykonaniem tradycyjnej muzyki – Czesław Adamczyk grał na harmonii pedałowej a Jan Adamczyk na skrzypcach.
Nauka gry podczas warsztatów odbywała się w trzech grupach. Jan Adamczyk pomagał uczestnikom stawiać pierwsze kroki w świecie harmonii, oswajał ich z tym niezwykłym instrumentem. Czesław Adamczyk poprowadził grupę zaawansowaną, w której znaleźli się harmoniści, szczególnie zafascynowani typowo polskim instrumentem – harmonią pedałową. Warsztaty gry na barabanie moderował Mateusz Kowalski – skrzypek, harmonista, bębnista, śpiewak, członek Kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska, uczeń Jana Gacy.Naukę zakończyła zabawa taneczna.
Drugiego dnia warsztatów uczestnicy połączyli siły wypełniając przestrzeń Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialne tradycyjnymi rytmami.
Warsztaty muzyki tradycyjnej odbyły się i są współfinansowane w ramach III edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji".
Liczba wyświetleń: 212
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.