Z regionu

Szkoła założona po wyzwoleniu świętuje jubileusz

2013.10.22 08:35 , aktualizacja: 2013.10.22 12:39

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Leszek Baranowski
  • Fot. Leszek Baranowski
  • Fot. Leszek Baranowski
  • Fot. Witold Manaj
  • Fot. Witold Manaj

Zespół Szkół nr 3 im. Józefa Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim ma już 50 lat. W uznaniu wieloletniej pracy na rzecz kształcenia młodych ludzi placówkę uhonorowano Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. W uroczystych obchodach Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski i członek zarządu Wiesław Raboszuk.


Historia szkoły rozpoczyna się kilka tygodni po wyzwoleniu Modlina. W 1945 r. Zofia Dobrowolska zorganizowała punkt szkolny w starej poniemieckiej szkole. Był to nieduży, murowany budynek w Modlinie Starym. Organizatorce przyświecał cel stworzenia placówki, dzięki której ani jedno dziecko w wieku szkolnym nie będzie pozbawione możliwości nauki. Zainteresowanie mieszkańców całej okolicy było ogromne, gdyż w czasie okupacji  nie było tu nauczania. Do czerwca 1945 r. część dzieci i młodzieży została przesunięta do klas programowo wyższych, ponieważ ich zasób wiedzy był dość duży.

 

Niestety punkt szkolny nie zadawalał głównej założycielki. Celem ostatecznym i spełnieniem marzeń była szkoła z prawdziwego zdarzenia. Kuratorium Szkolnego Okręgu Warszawskiego przychyliło się do prośby Zofii Dobrowolskiej, a nawet wyraziło zgodę na utworzenie gimnazjum i liceum wieczorowego. Od września 1945 r., zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Oświaty w sprawie organizacji roku szkolnego 1945/46, oficjalnie rozpoczęła działalność 7-klasowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Modlinie Starym.

 

9 września 1961 r. wmurowano akt erekcyjny w fundamenty nowego obiektu a 27 lutego 1963 r. odbyły się pierwsze lekcje. Budynek był piętrowy, z cegły, o powierzchni 1940 m2. Składał się z 11 sal lekcyjnych, gabinetu lekarskiego, sali gimnastycznej, dwóch rozbieralni z prysznicami, czterech łazienek, izby harcerskiej, pokoju nauczycielskiego, sekretariatu, gabinetu kierownika, świetlicy, biblioteki, sali przeznaczonej na pomoce naukowe, kuchni i kotłowni.

 

Po reformie administracyjnej w 1961 r. teren Modlina został wcielony do miasta Nowy Dwór Mazowiecki, gdzie były już dwie szkoły podstawowe, więc szkoła w Modlinie otrzymała numer 3. W 1985 r. przyjęła imię Józefa Wybickiego. 29 kwietnia 2008 r. utworzono Zespół Szkół nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim, w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Wybickiego i Publiczne Gimnazjum nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Liczba wyświetleń: 617

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.