Z regionu

,,Obłoczni, czyli sen Chopina”

2013.10.21 15:50 , aktualizacja: 2013.10.22 15:22

Autor: Jolanta Róg, Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.Jolanta Róg, ECA w...
fot.Jolanta Róg, ECA w...
fot.Jolanta Róg, ECA w...
fot.Jolanta Róg, ECA w...
fot.Jolanta Róg, ECA w...

W  odrestaurowanym pałacu w Sannikach rozkwita życie kulturalne. 20 października, w miejscu, które wszystkim kojarzy się z Chopinem, Mazowszem, a także  bogatym folklorem, zorganizowano premierę spektaklu ,,Obłoczni, czyli sen Chopina”.  

 

„Fantazja narracyjna w dialogu na fortepian i inne dziwne instrumenta  rozpisana” to motyw przewodni przedstawienia w reżyserii Grzegorza Walczaka. Tematem przewodnim sztuki jest pełna sprzeczności przyjaźń między Chopinem a jego osobistym powiernikiem, kopistą, wydawcą i popularyzatorem dzieł – Julianem Fontaną.

 

W rolę Chopina wcielił się Olgierd Łukaszewicz, Julina Fontanę  zagrał Henryk Talar. Sztuka stanowi połączenie  dwóch gatunków – fantasy i dokumentalistyki biograficznej. Rozmowa przyjaciół rozgrywa się w zaświatach, czyli tytułowych „obłokach”.  Ciekawostką jest  postać metafizyczna – Obcego, odgrywana przez samego reżysera, który pojawia się nieoczekiwanie i odczytuje w odpowiednich momentach fragmenty autentycznych listów Chopina i Fontany, publikowanych w książce  „Fontana i Chopin w listach”.

 

Rozmowa  Chopina z  Fontaną znajduje swoje odbicie również w muzyce –  dialog przeplata się wykonaniem dzieł w aranżacjach na instrumenty egzotyczne. Widzowie mogli usłyszeć m.in. kurdyjsko-arabskie parafrazy Chopina,  „Mazurek Op.33 nr 2” po bałkańsku, „Etiudę E-dur Opus 10 nr 3”, a także dwa „Marsze żałobne”. Oprawę  muzyczną spektaklu zapewnił Zespół Marii Pomianowskiej.

 

Dodatkowym elementem wieczoru był wernisaż malarstwa Janusza Lewandowskiego  pt. „Szepty”. Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureatem wielu nagród. Jego prace eksponowane były na wielu wystawach, m. in. w Muzeum Mazowieckim w Płocku, Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie  czy  w Radziejowicach, a także poza granicami kraju. Dla tych, którzy w sannickim Pałacu byli po raz pierwszy po remoncie, ciekawostką  były odrestaurowane  pomieszczenia  z odkrytymi polichromiami ściennymi, w  których mieści się wystawa poświęcona m.in. historii związanej z pobytem Fryderyka Chopina w Sannikach.

 

Organizatorami spotkania byłi: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach,  Gminny Ośrodek Kultury i sannickie Koła TiFC.

Liczba wyświetleń: 247

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.