Z regionu

„Motyw kolejowy w plakacie polskim XX w.”

2013.10.30 11:05 , aktualizacja: 2013.10.30 15:14

Autor: Muzeum Kolejnictwa, PKP Koleje Państwowe, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. arch. MK w Warszawie
  • fot. arch. MK w Warszawie
  • fot. arch. MK w Warszawie
  • fot. arch. MK w Warszawie
  • fot. arch. MK w Warszawie
  • fot. arch. MK w Warszawie
  • fot. arch. MK w Warszawie
  • fot. arch. MK w Warszawie

Tak brzmi tytuł wystawy, którą do końca stycznia 2014 r. można oglądać w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Następnie ekspozycja będzie prezentowana na największych dworcach kolejowych w kraju. W wernisażu uczestniczył m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Wystawa jest pierwszą w historii Muzeum Kolejnictwa ekspozycją dzieł plakatowych o tematyce kolejowej. Zawiera ona prace najznakomitszych twórców polskiej szkoły plakatu – Tadeusza Gronowskiego, Tadeusza Trepkowskiego, Jerzego Flisaka, Wojciecha Zamecznika, Waldemara Świerzego i wielu innych. Większość prac została udostępniona dzięki uprzejmości Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jej pomysłodawcą i komisarzem jest dr Anna Agnieszka Szablowska z Instytutu Sztuki PAN.

 

Plakat w swej artystycznej formie kształtował się niemal równolegle z rozwojem żelaznych dróg. Jako nowy wówczas gatunek plastycznej wypowiedzi stał się w świecie sztuki tym samym, czym kolej w świecie techniki. Jego skrótowy, symboliczny przekaz zapewniał szybką komunikację. Pociąg stał się więc inspiracją dla wielu artystów, plakat natomiast formą reklamy połączeń kolejowych.

 

Na wystawie można zobaczyć dzieła okolicznościowe, związane ze środowiskiem kolejarzy, prace dotyczące historii Muzeum Kolejnictwa, a nawet przepisów BHP. Zaprezentowano również plakaty filmowe z motywem kolejowym w tle.

 

Wystawa została zorganizowana pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Liczba wyświetleń: 265

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.