Z regionu

120-lecie urodzin imielnickiego proboszcza

2006.05.18 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W niedzielę, 14 maja odbyły się uroczyste obchody 120 rocznicy urodzin ks. kan. Władysława Skierkowskiego.

Zmarły w 1941 roku ksiądz Skierkowski był zasłużonym działaczem TNP, autorem cenionego dzieła „Puszcza Kurpiowska w pieśni”, twórcą „Wesela na Kurpiach” – sztuki wystawianej nie tylko w przedwojennym Płocku, ale także w całej Polsce i niektórych krajach Europy.

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz kościelnych, mazowieckich i płockich, oraz Związku Kurpiów w Ostrołęce i parafii na terenie których działał ksiądz Skierkowski. Na podstawie referatów wygłoszonych podczas uroczystości uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się o kolekcjonerskiej pasji księdza, jego działalności w Towarzystwie Naukowym Płockim, jak również o wyzwaniu, które napotkał w parafii imielnickiej – budowie nowego kościoła.

Wielką atrakcją uroczystości był występ zespołu Kurpianka-Cepelia z Kadzidła pod kierunkiem Pawła Łaszczycha, prezentujący fragmenty „Wesela na Kurpiach”. Przy odzywającym się co chwilę głośnym aplauzie publiczności grupa wykonała m.in. popularne na Kurpiach Zielonych tańce: „okrąglaka” „powolniaka” czy oberka.

Druga część obchodów odbyła się w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Imielnicy, gdzie Mszę Świętą odprawił J.E. ks. Stanisław Wielgus – Biskup Płocki. Na zakończenie Mszy oprawionej muzycznie przez Kameralny Chór Akademicki Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą dawnego proboszcza imielnickiego.

Patronat honorowy nad obchodami przygotowanymi przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i parafię pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła przyjęli J.E. ks. prof. dr hab. Stanisław Wielgus i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Staraniem organizatorów ukazało się także niewielkie opracowanie „Ksiądz Władysław Skierkowski – w służbie Bogu i Ojczyźnie” upamiętniające tę wspaniała postać.

Liczba wyświetleń: 332

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.