Z regionu
Przywróćmy pamięć wybitnego uczonego
2014.01.16 12:15 , aktualizacja: 2014.01.16 12:24
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
9 stycznia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa promująca Rok Oskara Kolberga. Głównym celem projektu jest przywrócenie uczonego polskiej świadomości.
Oskar Kolberg, jeden z pionierów badań polskiego folkloru, jako pierwszy zebrał i uporządkował wiedzę na temat rodzimej twórczości ludowej – muzyki, tańców, zwyczajów, obrzędy i mowy. W swoich zapiskach utrwalił około 10 tys. melodii. Niestety tylko 8 proc. badanych Polaków wie, kim był. Rok Kolberga ma to zmienić.
– Jego dorobek jest gigantyczny. To nie tylko 36 tomów zapisków, w tym 33 wydane za życia autora, a 3 wydane po jego śmierci, ale to także te wszystkie działania, które są związane z jego szerokimi zainteresowaniami – mówi minister Bogdan Zdrojewski.
W trakcie konferencji zaprezentowano fragment filmu z warsztatów pt.: „Graj mi muzykancie, ja cie lubię słuchać”, z udziałem Jana Gacy z Przystałowic Małych. Następnie zaproszeni goście przedstawili cele i program Roku Kolberga. Na zakończenie odbyła się prezentacja gry na lirze korbowej, zbudowanej podczas warsztatów „Szkoła mistrzów budowy instrumentów Ludowych”.
W konferencji udział wzięli m.in.: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kosowski – dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, Jan Pałka – dyrektor Instytutu im. Oskara Kolberga, Ilona Jaroszek – dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Adam Czyżewski – dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego.
- fot. archiwum MWR
- fot. archiwum MWR
- fot. archiwum MWR
- fot. archiwum MWR
- fot. archiwum MWR
- fot. archiwum MWR
- fot. archiwum MWR
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 249
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.