Z regionu

OSP Okuniew z nowym wozem bojowym

2014.02.03 09:25 , aktualizacja: 2014.02.04 16:10

Autor: Radosław Strzaliński (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Radosław Strzaliński
  • Fot. Radosław Strzaliński
  • Fot. Radosław Strzaliński
  • Fot. Radosław Strzaliński
  • Fot. Radosław Strzaliński
  • Fot. Radosław Strzaliński
  • Fot. arch. OSP w Okuniewie
  • Fot. arch. OSP w Okuniewie

 

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy ma jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Okuniewie (gmina Halinów; powiat miński). Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się 30 stycznia br. Uczestniczyli w nim m.in. Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Gustaw Mikołajczyk oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Strażacy będą teraz wykorzystywać w akcjach średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem na cztery koła. Wartość dotacji, jaką pozyskano z funduszu, wyniosła 148,5 tys. zł.

 

------------------------------------------------------

W 1910 r. Stanisław Gołębiewski, właściciel folwarku w Woli Grzybowskiej, zorganizował pierwszą Ochotniczą Straż Pożarną w Okuniewie, niestety działalność natrafiła na opór władz carskich, które obawiały się mobilizacji patriotycznej pod szyldem OSP. Ponownie, tym razem oficjalne, założono ją po zakończeniu I wojny światowej w grudniu 1918 r. W skład pierwszego zarządu powołano: Stanisława Gołębiewskiego, Tomasza Klepackiego, Tomasza Wysockiego, Andrzeja Sakowskiego, Juliana Baliszewskiego, Stanisława Sowińskiego, Stanisława Brzozowskiego, Leopolda Kałuna. Pierwszym naczelnikiem został Konstanty Klepacki, a zastępcą Karol Wysocki. Obaj ukończyli kurs pożarnictwa w Wilanowie.

 

W sumie zgłosiło się 34 strażaków. Związek zyskał ogromne poparcie społeczeństwa. Włączał się w organizację różnych imprez okolicznościowych: zabaw tanecznych, loterii fantowych, itp. Za uzyskane pieniądze kupiono wówczas dwie sikawki z wyposażeniem, dwa wózki dwukołowe, dwa beczkowozy, dwie drabiny strażackie i kilkanaście toporków.

 

Przy jednostce OSP istnieje również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, którą tworzą dwie sekcje – chłopców i dziewcząt.

 

Liczba wyświetleń: 1474

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.